Adam Bodnar polemizuje ze stanowiskiem Prokuratury Krajowej i uważa, że ma prawo zaskarżyć decyzję o planowanych ekshumacjach wszystkich ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.
Stanowisko Prokuratury Krajowej
Prokuratorzy, prowadzący postępowanie ws. katastrofy smoleńskiej, zwrócili uwagę Rzecznikowi Praw Obywatelskich na złą interpretację przepisów prawa. "Prokuratura działa na podstawie Kodeksu postępowania karnego, a jego precyzyjne uregulowania nie dopuszczają możliwości złożenia zażalenia na postanowienie o zarządzeniu ekshumacji" - podano w oświadczeniu.
Bodnar złoży zażalenie ws. ekshumacji
Adam Bodnar złoży jednak zażalenie na wniosek śledczych. RPO, powołując się na art. 236 kpk, wskazuje na cytat o brzmieniu "inne czynności" prokuratury, które podlegają odwołaniu. - Zgodnie z art. 236 par 1 Kpk, na postanowienie dotyczące przeszukania, zatrzymania rzeczy i w przedmiocie dowodów rzeczowych oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone - tłumaczy prokuratorowi Markowi Pasionkowi, który odpowiada za smoleńskie śledztwo.
Do pojęcia "inne czynności", Bodnar zalicza ekshumacje. - W pojęciu owej "innej czynności" na poziomie gramatycznego brzmienia tego określenia pomieścić można również ekshumację - odpowiedział Prokuraturze Krajowej.
Chociaż przepis mówi wyraźnie o możliwości złożenia zażalenia w związku z zatrzymaniem rzeczy i przeszukaniem, taka interpretacja byłaby - według Bodnara - niezgodna z konstytucją. "W związku z powyższym uważam, że samo gramatyczne brzmienie art. 236 par. 1 Kpk umożliwia dokonanie wykładni przyjaznej konstytucji" - dodał w liście do prokuratorów.
Ekshumacje mimo woli rodzin niezgodne z konstytucją
Bodnar nie kwestionuje zasadności przeprowadzenia ekshumacji. W oświadczeniu ostrzega, że wyjęcie spod jakiejkolwiek kontroli działań śledczych grozi utratą "przez konstytucję przymiotu najwyższego prawa Rzeczypospolitej Polskiej". RPO podkreślił, że rodziny, które nie zgadzają się na ekshumacje ciał swoich bliskich, mają prawo zaskarżyć decyzję do sądu.
Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsze badania prokuratury ruszą w nocy z 14 na 15 listopada. Wtedy dojdzie do ekshumacji pary prezydenckiej, spoczywającej na Wawelu. Jarosław Kaczyński kilka tygodni temu zapowiedział, że grób jego rodziny będzie otwarty dla śledczych jako pierwszy. Prokuratura przeprowadzi 83 ekshumacje.
Marek Pasionek chce również wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości i błędy, popełnione przez wojskowych prokuratorów od 10 kwietnia 2010 roku. Gospodarzem śledztwa była Naczelna Prokuratura Wojskowa z gen. Krzysztofem Parulskim na czele, która przestała istnieć wraz z reformą ministra Zbigniewa Ziobry.
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka