Prawidłowe żywienie kobiety w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości u jej dziecka.
Prawidłowe żywienie kobiety w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości u jej dziecka.

Prewencja otyłości już w okresie płodowym

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Dieta kobiet w ciąży obrosła wieloma mitami. Z pomocą przychodzi bezpłatna aplikacja „Zdrowa Mama” przygotowana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

- Sposób żywienia dziecka w ciągu pierwszych 1000 dni jego życia, włączając w ten czas okres płodowy, w znacznym stopniu determinuje, poprzez różne mechanizmy - tzw. programowanie metaboliczne i strukturalne, późniejszy stan jego zdrowia. Prawidłowe żywienie w tym czasie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych poważnych chorób, m.in. otyłości, chorób krążenia, a nawet nowotworów - mówi szef Instytutu, prof. Mirosław Jarosz.

Naukowcy przekonują, że prewencja otyłości powinna zaczynać się już w okresie płodowym - poprzez właściwą dietę matki. To, że sposób odżywiania się kobiety w ciąży rzutuje na stan zdrowia płodu i następnie dziecka, jest faktem udowodnionym w szeregu badań naukowych. Otyłość i nadwaga są głównym czynnikiem wpływającym na rozwój niemal 40 chorób. - To przewlekły stan zapalny całego organizmu – przekonuje prof. Jarosz.

W odżywianiu się kobiet w ciąży pokutuje wiele mitów, jak na przykład „jedzenie za dwoje”, unikanie ryb, albo pokarmów alergizujących w sytuacji, kiedy matka nie ma alergii czy nietolerancji pokarmowych, ale chce przed nimi uchronić potomka.

- Dieta hipoalergiczna w ciąży nie zmniejsza ryzyka wystąpienia alergii u dzieci - mówi dr Regina Wierzejska z IŻŻ, główna autorka aplikacji „Zdrowa Mama”.  Nie należy oczywiście jeść za dwoje, tylko „dla dwojga”, zaś ryby są jak najbardziej wskazane, choć trzeba uważać na te, które mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi oraz nie jadać surowych.

Aplikacja daje dostęp do rzetelnych, opartych na naukowych dowodach porad o prawidłowym żywieniu i aktywności fizycznej w czasie ciąży.

W aplikacji jest specjalny kalkulator, pozwalający sprawdzić, czy przyrost masy ciała w ciąży jest prawidłowy (ta prawidłowość zależy przede wszystkim od początkowej wagi matki), słowniczek wyjaśniający najważniejsze pojęcia, praktyczne porady, informacje o produktach zalecanych i tych, których lepiej unikać, informacji, jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne i wiele innych cennych rad.

Aplikacja „Zdrowa Mama” jest dostępna w Google Play i App Store. Więcej informacji na: http://www.zachowajrownowage.pl/zdrowamama/

JW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Rozmaitości