Wyspa Hashima - dawna kopalnia węgla. Obecnie Japonia węgiel importuje. fot. kntrty/ Flickr
Wyspa Hashima - dawna kopalnia węgla. Obecnie Japonia węgiel importuje. fot. kntrty/ Flickr

Węgiel ważnym źródłem energii w Japonii

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Japonia w najbliższych latach nie zamierza rezygnować z energetyki węglowej i stawia na technologię czystego spalania tego surowca.

Zaktualizowany niedawno japoński Narodowy Strategiczny Plan Energetyki zakłada, że ponad jedna czwarta energii w tym kraju będzie wytwarzana z węgla co najmniej do 2030 roku.

Polityka energetyczna Japonii uwzględnia czyste i efektywne spalanie węgla i nie przewiduje wyeliminowania tego źródła energii – powiedział Yota Ono, zastępca komisarza ds. międzynarodowych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, uczestniczący w Polsko-Japońskim Seminarium Czystego Węgla w Warszawie.

– Węgiel wciąż będzie jednym z elementów miksu energetycznego. Węgiel w naszej strategii w nadchodzącej dekadzie jest istotnym surowcem energetycznym, odpowiedzialnym za ok. 26 proc. miksu energetycznego. To także istotne źródło energii dla gospodarek krajów azjatyckich – powiedział Yota Ono, cytowany przez portal Biznesalert.

Japońskie firmy prowadzą prace nad nowymi technologiami spalania węgla, jego gazyfikacji oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Prace nad technologiami wychwytywania i składowania dwutlenku węgla od 2008 roku prowadzi spółka celowa Japan CCS Co., utworzona wspólnie przez grupę ponad 30 japońskich firm z branży energetycznej.

Japonia nie zamierza rezygnować z energetyki węglowej nie tylko ze względu na własne potrzeby energetyczne, ale też z uwagi na strategiczny interes japońskich firm eksportujących rozwiązania technologiczne stosowane w energetyce węglowej. Japońskie firmy działające w tek dziedzinie są obecne także w Polsce. Członkiem konsorcjum budującego nowy blok w elektrowni Kozienice jest firma Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe.

Równolegle z rozwojem energetyki węglowej w Japonii prowadzone są na dużą skalę prace badawczo-wdrożeniowe związane z alternatywnymi formami pozyskiwania energii. Japonia prowadzi najbardziej ambitny plan uruchomienia kosmicznej elektrowni solarnej, która przesyłałaby energię na Ziemię w postaci mikrofal. Firmy japońskie angażują się też w nowatorskie rozwiązania w energetyce odnawialnej, jak choćby budowa największej na świecie pływającej elektrowni solarnej, która powstanie na zbiorniku retencyjnym w mieście Ichihara.

Polsko-Japońskie Seminarium Czystego Węgla zostało zorganizowane przez polskie ministerstwo energii, ministerstwo handlu i przemysłu Japonii oraz Japońskie Centrum Energetyki Węglowej (JCOAL).

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Gospodarka