Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy: Witold Waszczykowski i Paweł Klimkin, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy: Witold Waszczykowski i Paweł Klimkin, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Waszczykowski o pojednaniu z Ukrainą: Dojdziemy do prawdy o rzezi wołyńskiej

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 90

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski spotkał się w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem ministrem Pawłem Klimkinem. Rozmowy dotyczyły  polsko-ukraińskiego dialogu historycznego oraz spotkania szefów MSZ w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie.  

Polska dołączy do rozmów ws. Donbasu 

- Polska dołączy do zaplanowanych na środę w Kijowie rozmów szefów MSZ Ukrainy, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Danii w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. Podkreślił, że bardzo ważne jest poparcie państw UE i G7.

- Nasi polscy przyjaciele mają jednak jedną, ogromną przewagę. Oni nie tylko rozumieją naszą walkę z rosyjską agresją. Oni ją w sposób szczególny odczuwają. I stąd jutrzejsze spotkanie (m.in.) w formacie Trójkąta Weimarskiego i wizyta wszystkich ministrów. Jestem wdzięczny Witoldowi (Waszczykowskiemu), że jest tutaj dziś i jutro z nami i jest to wkład jego i Polski w walkę z rosyjską agresją – oświadczył Klimkin.

Waszczykowski podkreślił, że Polska była pierwszym krajem na świecie, który uznał niepodległość Ukrainy. - I dzisiaj jesteśmy jednym z wiodących państw na świecie, które zabiega o integralność Ukrainy i jej suwerenność, o rozwiązanie konfliktu wywołanego przez Rosję na Ukrainie - dodał szef polskiego MSZ.

źródło TVN24/x-news

Wizy dla Ukraińców

Klimkin podziękował Waszczykowskiemu za wspieranie integracji europejskiej Ukrainy i dzielenie się doświadczeniami polskich reform. - Omówiliśmy również kwestie integracji europejskiej Ukrainy i zagadnienia związane z implementacją umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i UE. Liczymy tu na pomoc naszych polskich przyjaciół szczególnie w dziedzinie decentralizacji – powiedział.

- Jestem też bardzo wdzięczny za konsekwentne wspieranie starań Ukrainy o liberalizację ruchu wizowego z UE – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy. Szef polskiego MSZ zwrócił uwagę, że Polska wydała w ostatnich latach Ukraińcom prawie milion wiz, co stanowi połowę wiz przyznanych przez całą UE; przyjęła też na studia ponad 30 tys. studentów.

Polsko-ukraiński dialog historyczny

Minister Waszczykowski był pytany o polsko-ukraiński dialog historyczny w kontekście zeszłotygodniowej uchwały Rady Najwyższej Ukrainy, w której potępiona została uchwała polskiego parlamentu z lipca w sprawie rzezi wołyńskiej. Parlament Ukrainy uznał, że określenie zbrodni wołyńskiej w uchwale polskiego parlamentu mianem ludobójstwa jest "upolitycznianiem historii" i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że są to trudne rozmowy. - Jest oczywiste, że po siedemdziesięciu kilku latach jednym zatarła się pamięć, inni nie pamiętają, bo nie chcą o tych wydarzeniach pamiętać, jeszcze inni o nich nie wiedzą, dlatego że oba nasze państwa przez kilkadziesiąt lat nie były suwerenne i nie mogły prowadzić suwerennej polityki historycznej - mówił.

Prawda o rzezi wołyńskiej

Minister wyraził nadzieję, że po ujawnieniu i zapoznaniu się dogłębnie z dokumentacją na temat rzezi wołyńskiej uda się dojść do prawdy: - Tak, jak przez lata mieliśmy przykłady przyznania się do win przez inne narody, przez polityków, którzy popełnili zbrodnie w czasie drugiej wojny światowej, myślę, że tutaj również dojdziemy do prawdy, do przyznania się właściwych sprawców - podkreślił.

Klimkin przywołał słowa św. Jana Pawła II: "Nie lękajcie się". - Nie powinniśmy się bać siebie nawzajem i tematów związanych z historią. Jest to kwestia odpowiedzialności, która spoczywa na obu stronach - mówił ukraiński minister.

Szefowie MSZ uzgodnili, że udostępniom wzajemnie historykom archiwa do badań oraz że zostaną wyznaczone przez Ukrainę i Polskę współprzewodniczący do polsko-ukraińskiego forum historyków. - Dajmy możliwość pracy historykom, ale i ludziom dobrej woli, którzy chcą pogodzić nasze narody, nasze społeczeństwa - mówił Waszczykowski.

Waszczykowski na Ukrainie

Szef polskiej dyplomacji spotkał się także z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Jutro weźmie udział w rozmowach Trójkąta Weimarskiego, w skład którego, obok Polski, wchodzą Francja i Niemcy. Klimkin wcześniej informował, że tego dnia na Ukrainie złożą wizytę także ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Danii. Na jutro zaplanowane jest także spotkanie Waszczykowskiego z prezydentem Petrem Poroszenką.

źródło: PAP

Zobacz także:

Andrzej Duda - jedyny zagraniczny gość na obchodach w Ukrainie

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj90 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (90)

Inne tematy w dziale Polityka