Escape room. fot. pixabay
Escape room. fot. pixabay

IPN przygotuje escape room poświęcony Żołnierzom Wyklętym

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 51

W stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN jeszcze w tym roku ma powstać pokój zagadek, z którego wyjść można po rozwiązaniu zadań przybliżających losy Żołnierzy Wyklętych.

Przybliżanie historii poprzez zabawę

IPN chce wykorzystać nowy sposób przybliżania historii jakim jest escape room. Pomysł nie został wykorzystany jak dotąd przez żadną z instytucji publicznych. Podobnie jak edukacyjne gry planszowe, które były pionierskim pomysłem IPN. Escape room, czyli pokój zagadek, to gra, która angażuje emocjonalnie, przez co pomaga lepiej zapamiętywać przekazywane treści. To klasyczna forma nauki przez zabawę. Wchodząc w scenografię gracze "zanurzą się" w temat Żołnierzy Wyklętych, dzięki nowoczesnej technologii i elementom gier komputerowych, ale przede wszystkim oryginalnym artefaktom.

Gracze wcielą się w Żołnierzy Niezłomnych

Pokój zagadek, który znajdzie się w Centrum Edukacyjnym IPN na ul. Marszałkowskiej, będzie tworzyło kilka pomieszczeń. Gracze przeniosą się do Polski II połowy lat 40. i wcielą w Żołnierzy Niezłomnych stawiających opór sowieckiej okupacji. Zostanie tam m.in. zainscenizowany areszt UB, będą także oryginalne elementy scenografii np. drzwi do celi z więzienia w Pułtusku rozbitego 25 listopada 1946 r. przez oddział Stanisława Łaneckiego "Przelotnego". Inne przedmioty, jak broń czy elementy umundurowania, zostaną zrekonstruowane. - Wrażenie będzie jednak takie, jakby były prawdziwe i w odróżnieniu od muzeum będzie ich można dotknąć i użyć - opowiada koordynator projektu z Biura Edukacji Narodowej IPN Karol Madaj.

Cel- uwolnienie więźnia

Wszystko będzie przebiegało podobnie jak w zwykłym escape roomie. Jednak przed wejściem grupie graczy zostanie zaprezentowany film przybliżający historię Żołnierzy Wyklętych, dla tych, którzy nie mają wiedzy na ten temat. Potem na 60 minut gracze zostaną zamknięci w pokoju zagadek, gdzie będą szukać informacji i przedmiotów, które pomogą im rozwiązać zadania i zagadki umożliwiające przedostanie się do następnych pomieszczeń. I ostatecznie wykonanie głównego zadania, czyli uwolnienia więźnia z celi, dzięki czemu poznają także realia życia w czasach stalinowskich. Poszczególne pomieszczenia będą poświęcone różnym zagadnieniom związanym z Żołnierzami Wyklętymi.

Będą dodatkowe zajęcia dla chcących pogłębić wiedzę

Uczestnicy będą cały czas dzięki zainstalowanym kamerom obserwowani przez animatora i jeżeli będzie on widział, że nie są w stanie wykonać zadania w określonym czasie wyśle im podpowiedzi. - Po zakończeniu gry dla uczestników będzie jeszcze przygotowana projekcja filmu, który uzupełni ich wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych. Na pewno jeszcze będziemy oferowali dodatkowe zajęcia dla zainteresowanych grup w oparciu o to doświadczenie. Otrzymają wtedy jeszcze raz możliwość wejścia do pokoju i obejrzenia prawdziwych artefaktów ilustrujących poszerzoną opowieść o żołnierzach podziemia niepodległościowego. Będzie to więc szeroki pakiet wpisujący się w nasze działania edukacyjne, mam nadzieję, że uczestnicy gry będą chcieli dalej pogłębiać wiedzę o Żołnierzach Wyklętych - relacjonował Madaj.

Ta oferta będzie przede wszystkim skierowana do młodzieży szkolnej, ale nie tylko, pokój zagadek ma być ogólnodostępny w godzinach otwarcia Centrum Edukacyjnego IPN. Jeśli pomysł sie spodoba IPN przygotuje podobne pokoje dla innych tematów historycznych.

Pomysł pokojów zagadek przywędrował do Europy z Chin. Istnieją tam nawet specjalne programy aktywizujące młodzież to kreatywnego myślenia właśnie poprzez taką zabawę. 

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj51 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (51)

Inne tematy w dziale Kultura