Górnicy. fot. Wikimedia
Górnicy. fot. Wikimedia

Więcej pieniędzy na restrukturyzację górnictwa

Redakcja Redakcja Górnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Z 3 do 7 miliardów złotych rząd zwiększył limit wydatków na restrukturyzację górnictwa do końca 2018 r.

Poprawkę do projektu nowelizacji ustawy o górnictwie zwiększającą dopuszczalny poziom wydatków na restrukturyzację kopalń zaproponowała sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa posłanka PiS Ewa Kozanecka. Zaaprobował ją rząd. Według wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego zwiększenie limitu jest konieczne, gdyż tylko do końca tego roku restrukturyzacja tego sektora pochłonie 1,7 mld zł. W tej kwocie są ujęte wydatki na urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne dla górników gotowych zrezygnować z pracy oraz finansowanie kosztów związanych z nierentownymi kopalniami przenoszonymi z koncernów górniczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. 

Według ministra, ustanowienie wyższego limitu nie jest równoznaczne ze zwiększeniem wydatków do takiego poziomu, lecz sprawi, że nie trzeba będzie ponownie nowelizować ustawy w sytuacji, gdy koszty okażą się wyższe od wcześniej szacowanych.

Odprawy dla górników

Jedną z przyczyn wzrostu wydatków jest duża liczba pracowników kopalń skłonnych do skorzystania z oferowanych osłon socjalnych – urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw. Do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż cztery lata pracy oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż trzy lata. Z jednorazowych odpraw pieniężnych mogą korzystać osoby zatrudnione na powierzchni, które przepracowały w przedsiębiorstwie górniczym co najmniej pięć lat, a do emerytury zostało im więcej niż rok.

W Polskiej Grupie Górniczej (dawna Kompania Węglowa) na 32 tysiące pracowników te propozycje chce przyjąć 4,8 tys. osób. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej liczba chętnych do skorzystania z ofert osłonowych jest o 300 większa niż 2,5 tysiąca osób szacowanych przez zarząd spółki. Z sondażu przeprowadzonego wśród pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego wynika, że około 1,7 tys. pracowników na 14 tys. zatrudnionych chce przyjąć jedną z proponowanych form osłony socjalnej.

Z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego sytuację w górnictwie, wynika, że spośród blisko 8 tys. pracowników, którzy wraz z majątkiem wygaszanych kopalń trafili do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, ponad 4,4 tys. skorzystało dotąd z osłon socjalnych.

Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu całkowite zatrudnienie w górnictwie na koniec lipca tego roku wyniosło 87,4 tys. pracowników.

Komisja zakończyła wczoraj prace nad projektem nowelizacji. Trzecie czytanie projektu może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu 13-14 września.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Gospodarka