Andrzej Duda i prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović. Fot. PAP/Jacek Turczyk.
Andrzej Duda i prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović. Fot. PAP/Jacek Turczyk.

Andrzej Duda w Dubrowniku: Pogłębiamy relacje w ramach Trójmorza

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 42

Przywódcy 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjęli deklarację o wzajemnej współpracy w sprawach energetyki, gospodarki i cyfryzacji. Andrzej Duda w Dubrowniku odbył rozmowy z prezydentami Chorwacji oraz Litwy i przekonywał do ochrony przesmyku suwalskiego.

Duda chce wzmocnić relacje z najbliższymi sąsiadami

Wspólną deklarację podpisali przedstawiciele najwyższych władz Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. To efekt czwartkowego forum tzw. Trójmorza pt. "Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem". W Dubrowniku dyskutowano o interesach gospodarczych. - Od początku mojej prezydentury projekt pogłębiania więzów między państwami obszaru tzw. „Trójmorza” był stałym elementem agendy moich spotkań - mówił Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji, Kolindą Grabar-Kitarović.

Via Baltica, via Carpathia - strategiczne cele inwestycyjne

Polski prezydent sporo miejsca poświęcił w swoim wystąpieniu inwestycjom, które - jego zdaniem - należy pogłębić. - W tym kontekście naszym wielkim, wspólnym wyzwaniem jest realizacja korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk. (...) Duże znaczenie dla lepszego skomunikowania krajów obszaru „Trójmorza” ma realizacja projektu Via Carpathia - stwierdził. Andrzej Duda wspomniał również o budowie korytarza gazowego Północ-Południe: od terminala w Świnoujściu po Krk w Chorwacji.

- Chcemy się rozwijać, zacieśniać więzi, budować tę wspólną przestrzeń współpracy i gospodarczej, i w zakresie bezpieczeństwa - zapewnił polski prezydent.

Prezydent Chorwacji: Trójmorze wzmocni Unię Europejską

Z kolei Grabar-Kitarović zapewniła, że forum w Dubrowniku nie spowoduje ochłodzenia relacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej z Unią Europejską. Chodzi o zmniejszenie różnic w rozwoju krajów między wschodem a zachodem kontynentu - tłumaczyła prezydent Chorwacji. Celem przywódców, zebranych na forum w Dubrowniku, ma być "Europa prawdziwie wolnych krajów, a nie peryferii" - dodała. To z kolei, według organizatorów, wzmocni Unię Europejską.

Rozmowy z prezydent Litwy o szczycie NATO

Andrzej Duda spotkał się z Dalią Grybauskaite. Prezydent Litwy była pytana przez polskiego prezydenta o ochronę przesmyku suwalskiego. To kilkudziesięciokilometrowy teren przy granicy polsko-litewskiej w sąsiedztwie obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Wielu ekspertów uważa, że dla Rosji Władimira Putina jest tak istotny, jak Donbas i Krym w wojnie, prowadzonej na Ukrainie. Głównodowodzący siłami USA w Europie - gen. Ben Hodges - ostrzegał przed kilkoma miesiącami, że jeśli Moskwa zdecyduje się uderzyć na Europę, to przesmyk suwalski będzie dla niej "autostradą" i zarzewiem konfliktu. Amerykanie mogą wówczas nie zdążyć z pomocą, bowiem nie ma tam odpowiedniej infrastruktury i sprzętu bojowego.

- Jesteśmy zgodni, że to miejsce ma walor strategiczny i przy planowaniu wszelkiej logistyki związanej z funkcjonowaniem i polskiego, i litewskiego wojska, także związanej z obecnością wojsk sojuszniczych, ten aspekt strategiczny powinien być uwzględniany - podkreślił Andrzej Duda.

Spotkanie z Grybauskaite dotyczyło również wdrożenia założeń szczytu NATO i rozlokowania żołnierzy amerykańskich w Polsce i na Litwie. Andrzej Duda rozmawiał z nią o sytuacji polskiej mniejszości i edukacji w szkołach.

Źródło: PAP, prezydent.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj42 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (42)

Inne tematy w dziale Gospodarka