Wirus Zika dotarł do Polski. Badania przeprowadzone w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim potwierdziły obecność wirusa u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Nie ma powodów do obaw, wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka.
Gdzie występuje wirus Zika?
Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W USA i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób powracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.
Tabela źródło gis.gov.pl
Obszar występowania zakażeń Zika w dużej mierze pokrywa się z obszarem występowania dengi, żółtej gorączki i gorączki chikungunya, które są przenoszone przez te same gatunki komarów. Na obszarach tych występuje także ryzyko zachorowania na malarię.
Jakie są objawy zachorowania?
Osoby zakażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, ale w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Główną drogą przenoszenia się wirusa są komary, ale WHO wskazuje także na możliwość zakażenia wirusem Zika drogą płciową.
Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień, jednak znane są przypadki, gdy można go było wykryć w nasieniu pacjenta trzy, a nawet sześć miesięcy od wystąpienia objawów. Zwykle dochodzi do samoistnego ustąpienia objawów bez powikłań.
Wirus Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.
Dwa pierwsze zakażenia wirusem Zika w Polsce odkryli lekarze z laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim.
źródło PAP, gis.gov.pl
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Technologie