Zmarł emerytowany metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski. Miał 89 lat. Jego odejście obwieścił krakowianom Dzwon Zygmunta, który rozbrzmiał o godz. 11.00. Kardynał będzie pochowany w Katedrze na Wawelu, w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława.
Pogrzeb w piątek o 11.00 na Wawelu
Dziś o godz. 17.30 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek o godzinie 11.00 w Katedrze na Wawelu. - Zgodnie z dobrą tradycją w Archidiecezji Krakowskiej doczesne szczątki ks. kardynała zostaną złożone w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją - powiedział proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek o godz. 19. Wtedy w kościele Ecce Homo ss. albertynek przy ul. Woronicza, odprawiona zostanie msza św. przy trumnie z ciałem kard. Macharskiego. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup Grzegorz Ryś.
W środę ciało kardynała zostanie przewiezione do kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie o godz. 10 rozpocznie się msza św. dla pracowników kurii. O godz. 18 trumna zostanie przeniesiona do bazyliki oo. franciszkanów; tam odprawione będą nieszpory.
Mieszkańcy Krakowa i całej archidiecezji będą mogli się modlić przy trumnie z ciałem b. metropolity krakowskiego przez cały czwartek. W tym dniu o godz. 17. odprawiona będzie msza św., której będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po niej kondukt pogrzebowy wyruszy ulicą Grodzką do Katedry na Wawelu.
We wtorek od godz. 17 w hallu przy wejściu do krakowskiej kurii będzie wystawiona księga kondolencyjna.
źródło TVN24/x-news
Fatalny upadek
Kard. Macharski zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim, gdzie przebywał od czerwca. Duchowny upadł wychodząc z mieszkania na terenie klasztoru sióstr albertynek i złamał kręgosłup. Doznał urazu głowy, doszło też do zatrzymania krążenia. Od momentu wypadku był nieprzytomny. Lekarze wprowadzili go w śpiączkę farmakologiczną i operowali, jednak nie przyniosło to rezultatu. Podobne upadki zdarzały mu się już wcześniej, lecz nie były tak groźne i tak tragiczne w skutkach.
"Dziś o godzinie 9.37 ks. kard. Franciszek Macharski odszedł do Pana. Z wdzięcznością za wszystkie lata jego posługi, trwamy na modlitwie i razem z Nim powtarzamy: Jezu, ufam Tobie" – poinformowała w komunikacie Archidiecezja Krakowska.
Przyjaciel Jana Pawła II i krakowian
"Ogromna strata. Zmarł ks. kard. Franciszek Macharski, wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła. RIP." - napisał na twitterze prezydent Andrzej Duda.
Kardynał Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła, a następcą został kard. Stanisław Dziwisz. Macharski był także organizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Pamiętamy go, jak wraz z papieżem Polakiem stał w oknie na Franciszkańskiej 3. Po śmierci Jana Pawła II stał w tym oknie sam, towarzysząc krakowianom, którzy licznie zgormadzeni modlili się pod siedzibą krakowskiej kurii. Do uczestników mszy dziękczynnej za pontyfikat Jana Pawła II na krakowskich Błoniach przysłał z Rzymu sms-a: "Jestem z Wami przy Świętym Piotrze. Tu i tam wasz".
Kardynała Macharskiego odwiedził w szpitalu papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży. Ta wizyta nie była planowana; doszło do niej tuż przed wyjazdem do Częstochowy, gdzie odbyła się msza św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Franciszek modlił się wiedy o zdrowie kardynała.
Franciszek Macharski związany był z Krakowem od urodzenia. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 roku z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy, a biskupie z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r.; w czerwcu tego samego roku - godność kardynalską. Jego zawołaniem biskupim stały się słowa "Jezu, ufam Tobie".
Wielki autorytet i człowiek czynu
Przez 15 lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.
Przez lata pełnienia funkcji metropolity kard. Macharski stał się wielkim autorytetem – nie tylko dla krakowian. Angażował się w rozwój archidiecezjalnej Caritas. Za jego pontyfikatu powstawały domy samotnej matki, rodzinne domy dziecka, zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych. Apelował do krakowian o pomoc dla potrzebujących, dla ofiar klęsk żywiołowych, m.in. poszkodowanych w powodzi w 1997 r., dla ofiar wojny w Ruandzie, dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Iranie.
W latach 1970–1978 jako rektor krakowskiego seminarium duchownego czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy, organizując przemarsze kleryków w centrum miasta. Wspierał „Solidarność”, w czasach stanu wojennego pomagał internowanym i ich rodzinom. W 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II poparł organizatorów Białego Marszu, który na znak solidarności z walczącym o życie papieżem przeszedł ulicami Krakowa.
Przyczynił się do powstania i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz powstania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Powołał tygodniki katolickie: krakowską edycję "Gościa Niedzielnego" i "Źródło", założył diecezjalne Radio Mariackie (potem Radio Plus).
– Kardynała Franciszka Macharskiego zapamiętam przede wszystkim jako człowieka bardzo skromnego, zawsze zawstydzonego wszystkimi zasłużonymi przecież wyróżnieniami, które go spotykały – wspomina Krakowa prezydent Jacek Majchrowski. – Pamiętam naszą rozmowę wiele lat temu, gdy wspomniałem o przyznaniu mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa. Zdecydowanie się temu sprzeciwił, argumentując, że przecież już jest krakowianinem, obywatelem naszego miasta i taki tytuł nic w jego związkach z Krakowem nie zmieni.
Order Legii Honorowej i Order Uśmiechu
Był jednym z trzech polskich kardynałów uczestniczących w konklawe, które wybrało następcę Jana Pawła II - Benedykta XVI.
W 2000 r. kard. Macharski został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, nadanym mu przez prezydenta Niemiec Johannesa Raua za działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. W 2007 r. otrzymał Order Oficera Legii Honorowej. Został Kawalerem Orderu Uśmiechu, honorowym obywatelem wielu miast, otrzymał doktoraty honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a także Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson w Manili na Filipinach.
W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w domu przy sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie, prowadzonym przez siostry albertynki, które zajmują się pomocą chorym i potrzebującym.
źródło PAP, lovekrakow.pl
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo