Andrzej Rzepliński (P), Piotr Pszczółkowski (P) i Małgorzata Pyziak-Szafnicka (L). Fot. PAP/Jakub Kamiński
Andrzej Rzepliński (P), Piotr Pszczółkowski (P) i Małgorzata Pyziak-Szafnicka (L). Fot. PAP/Jakub Kamiński

TK: ustawa o gruntach warszawskich zgodna z konstytucją

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

Zaskarżona przez prezydenta Komorowskiego ustawa o gruntach warszawskich, mająca uporządkować status nieruchomości objętych dekretem Bieruta z 1945 roku, uznzna przez Trybunał Konstytucyjny za zgodną z konstytucją. Teraz prezydent Duda musi ustawę podpisać. 

Rzepliński: historyczny wyrok w sprawie dekretu Bieruta

Ta sprawa ma charakter historyczny, ponieważ problem prawny, który Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, symbolicznie kończy II wojnę światową - powiedział prezes TK prof. Andrzej Rzepliński na zakończenie ogłaszania wyroku.

Gronkiewicz-Waltz: koniec "dzikiej reprywatyzacji"

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o zgodności z konstytucją ustawy o gruntach warszawskich ma dla stolicy charakter historyczny - "kopernikański"; kończy "dziką reprywatyzację" - powiedziała po wyroku prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pszczółkowski, Przyłębska i Jędrzejewski - zdania odrębne

TK rozpatrywał skargę w pełnym składzie. Zdania odrębne do wyroku zgłosiło troje sędziów, wybranych przez PiS w obecnej kadencji Sejmu: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski.

Ustawa zmienia przepisy o nieruchomościach oraz kodeks rodzinny i opiekuńczy. Uchwalona przez Sejm ubiegłej kadencji była próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Jej celem była likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własności nieruchomości.

Dekret Bieruta i jego skutki

Skutkiem dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa. Dekret uzasadniano potrzebą "odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu". Przejęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

Bronisław Komorowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Komorowski zaskarżył dwa z przepisów ustawy o gruntach warszawskich - dodane nowelizacją art. 214a i 214b. Pierwszy z tych przepisów rozszerza - w porównaniu do stanu prawnego przewidzianego dekretem - przesłanki odmowy uwzględnienia wniosku ws. uzyskania prawa do gruntu m.in. jeśli grunt ten jest wykorzystywany na cele publiczne lub został oddany w użytkowanie wieczyste na rzecz osób trzecich. Drugi mówi, że umarza się postępowanie ws. wniosku, jeżeli nie jest możliwe ustalenie stron lub ich adresów. 

Zobacz także: CBA w warszawskim ratuszu. Sprawdza reprywatyzacje

Źródło: PAP

RZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (24)

Inne tematy w dziale Polityka