W sierpniu Senat zajmie się projektem uchwały w sprawie kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych.
Uchwała wzywałaby Komisję Nadzoru Finansowego "do niezwłocznej eliminacji z obrotu bankowego" umów o kredyty denominowane lub indeksowane w obcej walucie.
Bierecki: Frankowicze potrzebują pomocy państwa
Pod projektem uchwały podpisało się 32 senatorów PiS. Przedstawicielem wnioskodawców jest szef senackiej komisji budżetu i finansów Grzegorz Bierecki. Powiedział on, że wnioskodawcy otrzymali szereg opinii różnych urzędów w sprawie jej treści i „większość jest bardzo przychylna”. Nie ma jeszcze stanowiska rządu. - Trzeba rozważyć możliwość interwencji państwowej po stronie kredytobiorców - powiedział senator Bierecki.
Prokuratura sprawdzi zgodność z prawem umów o kredyty walutowe
Czy w związku z udzielaniem kredytów frankowych nie doszło do popełnienia przestępstwa - to zbada Prokuratura Generalna. Według projektu uchwały, umowy takie były powszechnie zawierane przez banki i są nadal realizowane. Oznacza to, że pomimo niezgodnych w prawem polskich zapisów, umowy te nadal wiążą konsumentów - kredytobiorców, narażając ich na nieuzasadnione straty finansowe.
Senator Bierecki wyraził też nadzieję, że dochodzenie, które w sprawie niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych we frankach prowadzi szczecińska prokuratura okręgowa, wyjaśni „mechanizm tego procederu". - To ułatwi skuteczne zwalczanie nadużyć, które niewątpliwie wystąpiły - dodał.
Prezydencka obietnica pomocy frankowiczom
Sprawa kredytów frankowych budzi emocje od „czarnego czwartku” 15 stycznia 2015 r., gdy szwajcarski bank centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. Wielu kredytobiorców ma od tamtej pory do spłacenia znacznie więcej, niż przed laty dostali z banku.
Andrzej Duda zapowiadał w kampanii prezydenckiej podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. Prezydencki projekt ustawy pomagającej frankowiczom przewidywał przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po „sprawiedliwym” kursie. Zakładał trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt miał obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Wykluczał wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.
Ostateczny kształt prezydenckiego projektu
Pod koniec czerwca 2016 roku prezydencki zespół ekspertów przedstawił „prawie ostateczny kształt” ustawy frankowej. W odniesieniu do kredytów walutowych (głównie frankowych) zespół zaproponował takie rozwiązania jak zwrot części spreadów, cztery warianty „kursu sprawiedliwego” - do wyboru przez kredytobiorcę, przewalutowanie kredytu po obecnym kursie, a także zwrot nieruchomości, na którą został zaciągnięty kredyt.
Pomysły te są krytycznie oceniane przez środowisko bankowców, które ma własne propozycje - Związek Banków Polskich zaproponował, aby wsparcie dotyczyło tylko tych kredytobiorców, których koszty spłaty rat przekraczają 70 proc. dochodów. ZBP krytycznie ocenia też inicjatywę senatorów PiS.
źródło: PAP
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka