Brytyjski premier David Cameron z żoną po wyjściu z lokalu wyborczego,  	fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Brytyjski premier David Cameron z żoną po wyjściu z lokalu wyborczego, fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Nieoficjalnie: Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem

Redakcja Redakcja Brexit Obserwuj temat Obserwuj notkę 72

Brexit staje się faktem. Rośnie przewaga zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według nieoficjalnych jeszcze wyników mają już ponad 1,1 mln głosów przewagi nad przeciwnikami Brexitu.Za opuszczeniem UE zagłosowało ponad 17 milionów wyborców. Frekwencja w referendum wyniosła wyniosła 72,2 proc. 

Jak prognozuje telewizja BBC ostateczny wynik referendum wyniesie 52 do 48 proc. na rzecz Brexitu. Wyniki te są identyczne z sondażem firmy badawczej YouGov dla telewizji SkyNews przeprowadzonym w dniu referendum.

"Dzień niepodległości Wielkiej Brytanii" 

23 czerwca, dzień referendum na temat Brexitu, przejdzie do historii jako dzień niepodległości Wielkiej Brytanii - oświadczył jeden z liderów kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Nigel Farage.

Farage, który jest szefem eurosceptycznej Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii zażądał od premiera Davida Camerona natychmiastowej dymisji w przypadku zwycięstwa zwolenników Brexitu. Wcześniej Cameron twierdził, że nie ustąpi.

Premier Wielkiej Brytani zapewniał, że głosował przeciwko Brexitowi 

źródło RUPTLY/x-news

Szkocja i Irlandia Północna chcą pozostać w UE

Wiadomo już oficjalnie, że Szkocja i Irlandia Północna opowiedziały się referendum za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

W Irlandii Północnej za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55,8 proc. wyborców (ponad 440 tys. głosów). W Szkocji za pozostaniem W. Brytanii w UE zagłosowało ponad 1,6 mln wyborców; danych procentowych na razie nie podano.

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła, że referendum "jasno pokazuje, iż Szkoci widzą swoją przyszłość w Unii Europejskiej". 

- Jeśli okaże się, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską, to brytyjski rząd "utraci wszelki mandat", by reprezentować interesy mieszkańców Irlandii Północnej - oświadczył przewodniczący partii Sinn Fein, Declan Kearney. 

Reakcja giełdy - funt starcił na wartości

Po podaniu wyników funt szterling zaczął gwałtownie tracić na wartości w stosunku do dolara. Kiedy ogłoszono wyniki sondażu wskazujące na przegraną zwolenników Brexitu, wartość funta wzrosła do 1,5018 dol. Po informacjach, że jednak zwyciężają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wartość waluty zaczęła gwałtownie spadać.

źródło RUPTLY/x-news

Funt był w piątek rano wyceniany tylko na 1,3459 dol. To najniższy poziom od września 1985 roku. W stosunku do złotego drożeje zarówno euro, frank szwajcarski oraz dolar.

Spadają też ceny miedzi na giełdzie w Londynie oraz notowania spółek wydobywczych.

 

Wielka Brytania jest podzielona na 382 okręgi wyborcze. Oficjalne wyniki brytyjskiego referendum zostaną podane dziś rano. 

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj72 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (72)

Inne tematy w dziale Polityka