Uroczystości nadania terminalowi LNG w Świnoujściu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, fot. PAP/Marcin Bielecki
Uroczystości nadania terminalowi LNG w Świnoujściu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, fot. PAP/Marcin Bielecki

Pierwsza komercyjna dostawa gazu. Gazoport nosi imię Lecha Kaczyńskiego

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 61

Gazoport w Świnoujściu został nazwany imieniem Lecha Kaczyńskiego. W odsłonięciu pamiątkowej tablicy wzięli udział m.in. Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda.

Szef PiS powiedział, że jego brat poświęcił bardzo wiele uwagi i wysiłku, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. - Ta inwestycja ma charakter przełomowy, stoimy w miejscu, gdzie zrealizowała się wielka wizja - oświadczył prezydent. 

TVN24/x-news

Lech Kaczyński zabiegał o bezpieczeństwo energetyczne

- To niezwykła chwila (…), moment, kiedy po raz pierwszy w Polsce wielki obiekt zostaje nazwany imieniem mojego śp. brata - mówił Jarosław Kaczyński, przypominając, że to Lech był autorem koncepcji budowy terminala LNG w 2006 roku. 

Szef PiS mówił, że jego brat podejmował wiele różnego rodzaju przedsięwzięć politycznych i gospodarczych, które miały poprawić status Polski na arenie międzynarodowej, w tym bezpieczeństwo energetyczne.

 - Jednym z nich była decyzja o budowie gazoportu; decyzja z punktu widzenia gospodarczego i politycznego, bezpieczeństwa naszego kraju o zupełnie zasadniczym znaczeniu; decyzja, która miała zmienić i zmienia dzisiaj sytuację Polski, jeśli chodzi o bardzo ważny aspekt jej międzynarodowej pozycji, właśnie tej dotyczącej bezpieczeństwa.

Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda podkreślali, że polityka Lecha Kaczyńskiego była całościowa, przemyślana i konsekwentnie realizowana. Według niej Polska musi być państwem suwerennym, bezpiecznym, podmiotowym, musi mieć właściwą pozycję i właściwy status międzynarodowy.

Kaczyński "wizjonerem"

Obecny prezydent RP nazwał Lecha Kaczyńskiego "wizjonerem" i dziękował nieżyjącemu prezydentowi za to "strategiczne przedsięwzięcie".

- Jeśli chodzi o polską suwerenność gazową, pierwszym elementem tej suwerenności była idea utworzenia w Polsce gazoportu, terminalu gazu skroplonego, który będzie można przyjmować w sposób swobodny i będzie to całkowicie polska, nasza decyzja, którego dostawcę wybierzemy, bo ich jest na świecie wielu - mówił Duda.

Według prezydenta terminal wpisuje się w europejski system dostaw gazu i zasadę europejskiej solidarności energetycznej, umożliwia dostarczanie gazu także do innych państw niż Polska, a więc realizuje program partnerstwa. 

- Mam nadzieję, że będzie umożliwiał także alternatywną dostawę gazu dla Ukrainy, która dziś jest w ogromnie trudnej sytuacji i która w tym zakresie także potrzebuje wsparcia i o swoją suwerenność walczy - podkreślił Duda.

Premier Beata Szydło również powiedziała, że terminal to inwestycja gospodarcza, która pokazuje dbałość o suwerenność i bezpieczeństwo kraju.

- Prezydent Lech Kaczyński dokonał rzeczy wielkiej; rzeczy, która pozostaje naszym zobowiązaniem i testamentem, który wszyscy podejmujemy i który jesteśmy w obowiązku wypełnić – myśleć o Polsce, dbać o Polskę, myśleć o naszej suwerenności; nie pozwolić, by Polska była państwem, które może ulegać wpływom innych, tylko była państwem, które razem z innymi buduje przyszłość Europy, buduje przyszłość świata, ale przede wszystkim, by w polskim państwie była troska o polskich obywateli – powiedziała szefowa rządu.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ocenił, że realizacja inwestycji, jaką jest terminal LNG w Świnoujściu, to miara dojrzałości polskiego państwa. - Zrealizowanie tej inwestycji przy wszystkich kłopotach, problemach politycznych, nie ukrywajmy tego, przez ostatnie osiem lat, jest dowodem na to, że polskie państwo dojrzewa, że jesteśmy w stanie zrealizować projekt, który tak naprawdę jest projektem realizowanym przez trzeci rząd. To jest miara dojrzałości naszego państwa i oby było tak dalej - powiedział.

Tablicę odsłonił Jarosław Kaczyński z Martą Kaczyńską i prezesem Gaz-Systemu Tomaszem Stępniem. Chwilę po odsłonięciu rozległy się głośne okrzyki "Chwała bohaterom". 

Pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu

Terminal LNG w Świnoujściu to jeden z najważniejszych elementów budowania niezależności energetycznej kraju i dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu – podkreśla Gaz-System.

Gazoport jest kamieniem milowym na drodze do uniezależnienia Polski od dominującej pozycji jednego dostawcy gazu – uważa Naimski. - Realizujemy budowę gazociągu, który połączy źródła na szelfie norweskim przez Danię, następnie pod Bałtykiem do Polski. I to będzie uzupełnienie, komplementarne w stosunku do tej instalacji, która stoi w Świnoujściu. Jeżeli to zrealizujemy, to będzie można powiedzieć, że segment bezpieczeństwa energetycznego, który polega na dostępie do źródeł niezależnych, zróżnicowanych i gazu przesyłanego różnymi drogami do Polski, będzie zrealizowany – dodał.

Kontrakt długoterminowy z Gazpromem wygasa w 2022 r. - Cchcemy być w takiej sytuacji, że kontrakt długoterminowy z dominującym, jednym dostawcą nie będzie przedłużany na obecnych warunkach, a gaz przez niego dostarczany będzie zastąpiony innymi źródłami. To oznacza, że będziemy traktować ewentualne oferty ze strony Gazpromu jako propozycję do rozważenia w zależności od ceny, warunków umowy i jako rzecz dodatkową dla naszej gospodarki – powiedział Naimski. W tej sprawie toczą się rozmowy z Norwegami i Duńczykami. 

W piątek do terminala wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego, którego dostawcą jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca 2016 r. Następnie gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu. Oprócz dostaw w ramach kontraktu z Katarczykami terminal ma obsługiwać ładunki zakupione w ramach umów krótkoterminowych.

Rozbudowa gazoportu? 

Na razie moc regazyfikacyjna terminala wynosi 5 mld m sześc. rocznie, czyli tyle, ile wynosi jedna trzecia polskiego zapotrzebowania. Padają jednak deklaracje o konieczności jego rozbudowy do 7,5 mld m sześc. Gazoport jest zbudowany w taki sposób, że w razie potrzeby można będzie powiększyć jego moc regazyfikacyjną do 10 mld m sześc. rocznie.

W ramach inwestycji w Świnoujściu wybudowano nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG o pojemności ładunkowej od 120 tys. m sześc. LNG do około 217 tys. m sześc. LNG(Q-flex), dwa kriogeniczne zbiorniki do składowania procesowego LNG (każdy o pojemności około 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji LNG oraz gazociąg Świnoujście - Szczecin o długości 85 km łączący Terminal LNG z polskim systemem przesyłowym.

źródło PAP
ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj61 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (61)

Inne tematy w dziale Gospodarka