Dwóch studentów Uniwersytetu Washington opracowało system przekładający język migowy na język mówiony. Dzięki niemu osoby nieme mogą się komunikować z osobami słyszącymi, którenie znają języka migowego.
Najważniejszym elementem systemu są mówiące rękawiczki zaopatrzone w wiele czujników rejestrujących ułożenie palców i ruchy dłoni. Dane z czujników trafiają do komputera, w którym są porównywane zapisanym w komputerze katalogiem ułożeń palców i gestów języka migowego. Jeśli jakieś ułożenie jest zgodne z katalogiem, komputer wydaje stosowne dźwięki składające się na ciągi liter lub cale słowa i zwroty.
System nazwany SignAloud (zbitka anglojęzycznych słów „sygnał” i „głośno) stworzyli dwaj studenci Uniwersytetu Washington Thomas Pryor i Navid Azodi. Ich dzieło zostało wyróżnione nagrodą 10 tysięcy dolarów w konkursie organizowanym przez prestiżową bostońską uczelnię Massachusetts Intitute of Technology.
Thomas Pryor i Navid Azodi mają nadzieję, że ich wynalazek znacznie ułatwi komunikację osób niemych z osobami słyszącymi i ich codzienne życie, w tym znalezienie pracy. Na całym świecie żyje około 70 mln osób niesłyszących, posługujących się językiem migowym.
Zobacz, jak działają interaktywne rękawiczki SignAloud:
Innym narzędziem, którym mogą się posługiwać osoby niesłyszące znające język migowy jest aplikacja Mimix, która rejestruje język mówiony i przekłada go na język migowy prezentowany przez animowaną postać widoczną na ekranie komputera lub telefonu komórkowego. Istnieją również systemy przetwarzające język mówiony na język pisany, jak choćby program firmy Microsoft Speech to Text.
O tym jak poważna jest bariera występująca w komunikacji między osobami niesłyszącymi i słyszącymi, a czasem niedostrzegana nawet przez osoby zajmujące się tą problematyką, świadczy komentarz zamieszczony pod krótkim filmem, na którym Thomas Pryor i Navid Azodi prezentują możliwości „mówiących” rękawiczek oraz opisują działanie całego systemu. Jeden z internautów napisał pod nim, że autorzy powinni dołączyć do filmu napisy, gdyż zainteresowane urządzeniem osoby niesłyszące i nie umiejące czytać z ruchów ust nie są w stanie odebrać informacji zawartej w filmie poza tą przekazaną językiem migowym.
źródło: The Daily Mail, University of Washington, MIT Technology Review
AB
Inne tematy w dziale Technologie