Prawa do emisji dwutlenku węgla, które mają uzyskać leśne gospodarstwa węglowe, mogą być istotną polisą ubezpieczeniową dla polskich firm energetycznych, chroniącą je przed nadmiernym wzrostem cen uprawnień.
Gospodarstwa węglowe powstaną w kilkudziesięciu nadleśnictwach
W całej Polsce istnieje 25 takich kompleksów, a ich całkowita powierzchnia wynosi ponad 1,2 mln ha. Najmniejszy z nich ma powierzchnię 11 tys. ha i znajduje się w Puszczy Niepołomickiej. Największy taki obszar, położony w Puszczy Noteckiej jest prawie 7-krotnie większy – ma powierzchnię ponad 137 tys. ha. Leśne gospodarstwa węglowe mają powstać w kilkudziesięciu nadleśnictwach, w których będą prowadzone badania, jak las może dodatkowo pochłaniać CO2. Program miałby ruszyć w przyszłym roku.
Według wyliczeń Lasów, taka gospodarka w ciągu 10 lat pozwoliłaby zakumulować 40 mln ton dwutlenku węgla w polskich lasach. Gdyby przedsiębiorstwo uzyskało uprawnienia do emisji właśnie takiej ilości i przy zakładanej przez Komisję Europejską uprawnień (na poziomie 30 euro za tonę), dodatkowe przychody Lasów wyniosłyby około 1,2 mld euro, ale nie skala przychodów Lasów Państwowych jest w tym przypadku najważniejsza.
Uprawnienia do emisji jak polisa
Od pewnego czasu widać, że Komisja Europejska dąży do podwyższenia ceny uprawnień do emisji, na przykład wycofując niektóre uprawnienia z rynku. Pokaźny pakiet uprawnień do emisji w ręku państwowej instytucji to pewna forma zabezpieczenia dla polskich firm energetycznych, która może uchronić je przed koniecznością nabywania drogich uprawnień do emisji od innych podmiotów.
Lasy pomogą w redukcji CO2
Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski przekonuje, że leśne gospodarstwa węglowe mogą w sumie wychwycić jedną piątą tej ilości dwutlenku węgla, której emisja powinna być zredukowana do 2030 roku. Z szacunków leśników wynika, że hektar lasu o kubaturze 200 m. sześc., w którym dosadzono np. buki, może pochłonąć dodatkowo o 10 proc. więcej CO2, niż zwykły las, w którym nie prowadzono dosadzeń.
Umowa podpisana
Wczoraj umowę z Lasami Państwowymi w sprawie współpracy przy tworzeniu leśnych gospodarstw węglowych podpisało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - firma, która poza wydobyciem ropy i gazu zajmuje się również wytwarzaniem energii cieplnej i elektrycznej. Firma wyjaśniła, że jej zaangażowanie w prace nad gospodarstwami węglowymi wynika z planów dalszego rozwoju wytwarzania energii, a do ich realizacji przedsiębiorstwo będzie potrzebowało większej ilości uprawnień do emisji.
źródło: PAP, Lasy Państwowe
AB
Komentarze
Pokaż komentarze (2)