fot. SpaceX/ Flickr
fot. SpaceX/ Flickr

NASA przetestuje ekologiczne paliwo do statków kosmicznych

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

W przyszłym roku NASA chce wysłać w kosmos statek, który przetestuje „zielone” paliwo - mniej toksyczne i bardziej wydajne od stosowanej obecnie hydrazyny.

Rakieta będzie zasilana wysoko wydajnym, a jednocześnie nietoksycznym paliwem. Zgodnie z planami NASA testy nowego materiału pędnego ma przeprowadzić specjalnie skonstruowana w tym celu jednostka, którą na orbitę wyniesie rakieta Falcon firmy SpaceX, należącej do Elona Muska.

Planowane do przetestowania paliwo ma się stać alternatywą dla stosowanej obecnie hydrazyny, silnie toksycznej i powodującej korozję. Nowy materiał pędny, będący mieszanką azotanu hydroksyloamonu i utleniacza, opracowali naukowcy z laboratorium badawczego Amerykańskich Sił Powietrznych w bazie Edwards. Związek, w porównaniu z azotanem amonu, w miejsce jednego z atomów wodoru ma grupę wodorotlenową.

Naukowcy zakładają, że paliwo zajmujące taką samą objętość jak hydrazyna będzie od niej o połowę wydajniejsze. Wykonawcą statku kosmicznego, który będzie testował paliwo jest firma Ball Aerospace & Technologies Corp. z Boulder w stanie Kolorado w USA.

Sam statek jest już gotowy, a obecnie jest przygotowywana dokumentacja wraz z niezbędnymi procedurami i instrukcjami. Odpowiedzialny za projekt Chris McLean z Ball Aerospace&Technologies twierdzi, że misja wyniesienia jednostki w kosmos planowana jest na marzec 2017 roku. Testy paliwa potrwają 13 miesięcy i będą się składały z czterech serii prób. Paliwo ma w przyszłości umożliwić odbywanie dłuższych lotów, jak również przenoszenie przez rakiety większych ładunków.

Prace i badania związane z wykorzystaniem azotanu hydroksyloamonu są prowadzone przez NASA co najmniej od 2010 roku. Jeszcze stosunkowo niedawno Agencja zapowiadała, że statek testujący nowy rodzaj paliwa wykona swoją misję w 2016 roku. Poza mniejszą toksycznością i większą wydajnością azotan hydroksyloamonu jest znacznie łatwiejszy w magazynowaniu oraz transporcie i nie wymaga tak restrykcyjnych procedur bezpieczeństwa jak hydrazyna.

 

źródło: space.com, NASA

AB

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Technologie