Popularne wylęgarnie firm w Polsce Wschodniej

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Do platformy Hub of Talents utworzonej przez parki technologiczne i inne instytucje z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego wpłynęło już prawie 200 pomysłów na utworzenie nowych, innowacyjnych firm.

Hub of Talents to jedna z trzech platform startowych wspierających tworzenie nowych, innowacyjnych firm w Polsce Wschodniej w ramach programu uruchomionego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Głównym celem programu jest zapewnienie autorom pomysłów na nowe firmy wszechstronnej pomocy, która doprowadzi do utworzenia firmy gotowej do podjęcia działalności. Do wszystkich trzech platform startowych – dwie pozostałe zostały utworzone przez Kielecki Park Technologiczny i Lubelski Park Naukowo-Technologiczny – po pierwszym miesiącu ich działania wpłynęło ponad 400 wniosków i liczba ta nadal szybko rośnie. 

- Po pierwszym miesiącu od rozpoczęcia programu wpłynęło do nas 150 wniosków, a obecnie jest ich już 196. Charakterystyczne jest to, że są one solidnie przygotowane i właściwie nie ma takich, co do których można byłoby założyć, że zostaną szybko odrzucone – mówi Milena Kulesza, kierownik działu rozwoju w Białostockim Parku Naukowo Technologicznym, koordynującym funkcjonowanie platformy Hub of Talents.

Pierwsze panele ekspertów, którzy będą oceniać wnioski, odbędą się prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja. Autorzy najlepiej ocenionych pomysłów otrzymają propozycję utworzenia spółki na terenie jednego z dwóch województw, na których działa Hub of Talents. To będzie pierwszy moment oceny gotowości autora pomysłu do przekształcenia go w realnie działające przedsiębiorstwo. Warunkiem uzyskania pomocy w ramach programu będzie utworzenie przez wnioskodawcę własnej firmy, na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Milena Kulesza podkreśla, że firma przez cały czas uczestnictwa w programie, aż do jego zakończenia będzie należeć wyłącznie do jej założyciela. Pierwsze firmy, których rozwój będzie wspierać Hub of Talents mogą powstać w czerwcu tego roku. Zgodnie z założeniami będzie ich łącznie 80.

Po zarejestrowaniu spółki następuje proces inkubacji przedsiębiorstwa. Jej założyciel otrzyma wszechstronną pomoc ekspercką, dzięki której nowa firma będzie możliwie najlepiej przygotowana do zmierzenia się z realiami rynku. Utworzone już spółki po przejściu procesu inkubacji będą poddawane ponownej ocenie, a te, które wypadną najlepiej będą rekomendowane do kolejnego etapu, w którym nowe firmy mogą otrzymać do 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, przy czym podmiot wnioskujący o dotację musi wyłożyć 15 proc. środków własnych. 

Milena Kulesza nie chce zdradzać, jakie branże są najliczniej reprezentowane we wnioskach. Wyjaśnia, że wszelkie szczegółowe informacje na temat wniosków mogą być upublicznione dopiero po poddaniu ich ocenie paneli eksperckich. Dodaje jednocześnie, że we wnioskach wyraźnie widoczne jest akcentowanie innowacyjności nowych pomysłów. Z pewnością wynika to z samych kryteriów oceny, zgodnie z którymi innowacyjność będzie premiowana. Wysoko oceniane będą też pomysły związane z sektorami wpisanymi przez województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie na listy regionalnych inteligentnych specjalizacji. W przypadku tych dwóch regionów są to przemysł rolno-spożywczy, ochrona środowiska, gospodarka wodna, przemysł maszynowy, przemysł drzewny i meblarski oraz sektor medyczny. Program platform startowych będzie działał przez 14 miesięcy od jego uruchomienia, to jest do końca kwietnia 2017 roku.

AB

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Technologie