SAT-AIS-PL będzie pierwszym zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce satelitą służącym celom komercyjnym.
Europejska Agencja Kosmiczna zleciła zaprojektowanie i skonstruowanie satelity polskiemu konsorcjum pod przewodnictwem firmy Creotech Instruments. W jego skład wchodzą firmy Hertz Systems i Atos Polska, a także Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności oraz Akademia Morska w Gdyni.
SAT-AIS-PL będzie pierwszym satelitą, którego wykonanie zlecono polskiemu konsorcjum przemysłowo-naukowemu. Wcześniejsze polskie satelity – PW-SAT, LEM i HEWELIUSZ – były wykonane przez instytucje naukowe (Politechnnika Warszawska i Instytut Badań Kosmicznych PAN) i służyły wyłącznie celom naukowym.
Prace nad projektem i budową satelity mają potrwać do 2020 roku, kiedy obiekt zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Poza samym satelitą polskie konsorcjum wykona naziemną stację łączności oraz centrum kontroli lotu i sterowania. Wszystkie naziemne elementy infrastruktury systemu będą zlokalizowane w Polsce.
Satelita będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby systemu AIS (ang. Automatic Identification System), który służy do zminimalizowania ryzyka kolizji między statkami na morzu. Statki wykorzystujące system komunikują się bezpośrednio z innymi statkami oraz stacjami Służby Kontroli Ruchu VTS (Vessel Traffic Service). Ze względu na ograniczenia wynikające z krzywizny powierzchni Ziemi statek może przesyłać i odbierać sygnały z innego urządzenia znajdującego się z reguły w odległości nie większej niż 40 mil morskich (w zależności od wysokości anteny i specyficznych warunków ta odległość może być mniejsza lub większa). Zastosowanie satelitów do obsługi systemu AIS, gdy będą one pokrywały swym zasięgiem wszystkie morza i oceany, spowoduje, że sygnał wysyłany przez statek będzie mógł dotrzeć do dowolnego urządzenia odbiorczego niezależnie od odległości.
Prace nad satelitą rozpoczęły się w 2014 roku od wstępnego studium wykonalności zleconego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Studium to zostało pozytywnie zaopiniowane przez ESA i Międzyresortowy Zespół ds. Polityki Kosmicznej w Polsce, które podjęły decyzję o zleceniu wykonania satelity i towarzyszącej mu infrastruktury konsorcjum przemysłowo-naukowemu pod przewodnictwem Creotech Instruments. SAT-AIS-PL dołączy do przeszło dwudziestu innych satelitów znajdujących się obecnie na orbicie, przesyłających sygnały systemu AIS. Pierwsze satelity z antenami do odbioru i przesyłania sygnałów systemu AIS były wynoszone w kosmos w latach 2007-2009.
AB
Inne tematy w dziale Technologie