Polska fizyk Olga Malinkiewicz zaprezentowała pierwszy moduł fotowoltaiczny wykonany z perowskitu. Jego moc jest nieduża, wynosi 100 mW, jednak gremia naukowo-biznesowe nazwały go przełomem w technologii fotowoltaicznej.
Prezentacja prototypu opracowanego na bazie perowskitów cienkiego i elastycznego modułu fotowoltaicznego, który może zasilać np. smartfony, odbyła się na konferencji International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics (ABXPV) w Barcelonie.
Badania Olgi Malinkiewicz mają umożliwić wytwarzanie energii ze słońca niskim kosztem, a polska fizyk wystąpiła w Barcelonie - jak podaje jej firma Saule Technologies - w roli „sponsora i przedstawiciela polskich innowacji, który jako jedyny jak do tej pory odnotował tak znaczące postępy w zakresie zastosowania perowskitów w produkcji elastycznych ogniw metodą ink-jet”.
Dla przypomnienia: perowskity to grupa związków chemicznych o specyficznej budowie krystalicznej, która umożliwia pochłanianie światła przy minimalnych stratach energetycznych, jakie towarzyszą pozyskiwaniu energii słonecznej. Minerały te można także wytwarzać w laboratoriach.
Olga Malinkiewicz pracuje obecnie we Wrocławiu nad komercjalizacją swojej technologii. Nie ma większych problemów z pozyskiwaniem funduszy. Udało jej się zdobyć m. in. grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (wartość projektu oszacowana została na 34,6 mln zł, a wartość przyznanej dotacji wyniosła 25,5 mln zł). Prace wsparł też finansowo japoński inwestor zaangażowany w sektor odnawialnych źródeł energii - Hideo Sawada (20 mln zł). Ostatnio do gry włączyła się polska armia, która uhonorowała Malinkiewicz tytułem Innowatora Roku. Nagrodę przyznał Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej.
Przedstawiciel firmy Saule Technologies zapowiedział, że polscy naukowcy skupią się teraz na tworzeniu coraz większych i wydajniejszych powierzchni nadruku, umożliwiających wytwarzanie nawet wielkoformatowych ogniw fotowoltaicznych. W tym technologicznym wyścigu Polacy konkurują m. in. z naukowcami z Oxford Fhotovoltaics.
pb
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Technologie