Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy, według której wiatrak produkujący prąd będzie mógł być instalowany od najbliższych domów nie bliżej niż w odległości wynoszącej 10-krotność jego wysokości.
Proponowane rozwiązanie będzie dotyczyć nowych instalacji. Taka sama odległość ma być zachowana również przy budowie nowych wiatraków przy granicach parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 i Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Ustawa nie dotyczy elektrowni wiatrowych na morzu.
Wysokość wiatraka ma być liczona od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając w to wirnik z łopatami. Istniejące wiatraki, które nie spełniają kryterium odległości, nie będą mogły być rozbudowywane, dopuszczalny będzie tylko ich remont i prace potrzebne do normalnej eksploatacji. Według projektu, elektrownia wiatrowa będzie mogła być zlokalizowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w planie miejscowym ma zostać określona jej maksymalna całkowita wysokość.
Posłowie PiS chcą też, by cała elektrownia wiatrowa była traktowana jako budowla i by - w razie awarii - stosować do niej przepisy dotyczące katastrof budowlanych. Obecnie wiatrak składa się - według prawa - z części budowlanej i części technicznej.
Projekt określa też zasady uzyskiwania zezwoleń na eksploatację wiatraków - mają być ważne maksymalnie dwa lata od ich uzyskania. Zakłada też kary za eksploatację elektrowni wiatrowej bez takiego zezwolenia - maksymalnie do dwóch lat więzienia. Posłowie zapisali też, że sprzedaż energii z wiatraków może być realizowana wyłącznie z inwestycji z takim zezwoleniem na eksploatację.
Dla istniejących wiatraków czas na uzyskanie zezwolenia określono w projekcie na rok od wejścia w życie ustawy. Rozpoczęte budowy domów mieszkalnych w mniejszej od ustawowej odległości od wiatraków będzie można prowadzić zgodnie z dotychczasowymi przepisami. Zapisano też przepisy przejściowe dotyczące rozpoczętych budów elektrowni wiatrowych i budynków mieszkalnych, które zakładają m.in. że wydane warunki zabudowy dla wiatraków, które nie spełniają kryterium odległości, stracą moc w dniu wejścia ustawy w życie.
Poselski projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych został złożony w Sejmie w piątek 19 lutego. Na razie nie wiadomo, kiedy Izba się nim zajmie.
źródło: PAP
BG
Inne tematy w dziale Gospodarka