Guy Verhofstadt, który najmocniej atakował Beatę Szydło na debacie w Parlamencie Europejskim, jest gotowy jeszcze dziś złożyć rezolucję do polskiego rządu.
Przeciwko inicjatywie belgijskiego polityka i europejskich liberałów opowiedzą się chadecy - w tym politycy PO i PSL.
Jest gotowa rezolucja w sprawie Polski
Jak ustaliło radio RMF FM, rezolucja ma być krótka i odnosząca się do respektowania zaleceń Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego. Została przygotowana minionej nocy i czeka na odpowiedź liderów grup politycznych w Parlamencie Europejskim. Gdyby dali oni pozytywną odpowiedź, rezolucja zostałaby przedłożona już za dwa tygodnie. Komisja Wenecka wyrazi opinię na temat noweliacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym na prośbę Beaty Szydło i poznamy ją w marcu.
Aktualizacja: Opinia Komisji Weneckiej niekorzystna dla Polski
Źródła dziennikarzy RMF FM w Strasburgu potwierdzają, że Guy Verhofstadt jest zdeterminowany i wzburzony tym, jak potoczyła się wtorkowa debata w europarlamencie. Prawdopodobnie nie uzyska poparcia dla rezolucji. Rzecznik Europejskiej Partii Ludowej, Pedro Lopez, powiedział, że chadecy nie zaakceptują tego pomysłu. Dlaczego? Zdaniem unijnych polityków, debata w PE tylko wzmocniła Jarosława Kaczyńskiego i polski rząd. EPP broniła wcześniej Viktora Orbana, gdyby poparła rezolucję ws. Polski, zarzuconoby jej niekonsekwencję.
Aktualizacja: Verhofstadt dopiął swego. Debata o Polsce we wrześniu
Verhofstadt po cichu dogaduje się z Petru?
Verhofstadt nie działa jednak poza plecami polskich polityków. Komentatorzy w Brukseli twierdzą, że były premier Belgii kontaktuje się z Ryszardem Petru, licząc, że kiedyś będzie miał parntera w Polsce, gdyby lider Nowoczesnej został premierem. Rezolucję poprze druga siła w europarlamencie - socjaliści, najprawdopodobniej zieloni i komuniści. Decyzja o przedłożeniu dokumentu może zapaść w przyszłym tygodniu właśnie ze względu na uzgodnienia między grupami politycznymi.
Europosłowie PO i PSL nie zagłosują za rezolucją, bowiem obawiają się, że zostanie to ponownie źle odebrane przez polskich wyborców - twierdzą informatorzy RMF FM. Sławomir Neumann przedstawił jednak PiS ultimatum: - Dajemy prezydentowi Dudzie 2 tygodnie na to, by przyjął ślubowanie od 3 legalnie wybranych sędziów TK. Jeśli tego nie zrobi, poprzemy – jako PO i EPP – rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski - powiedział.
Aktualizacja: Debata o Polsce w PE - europosłowie PiS i PO byli zgodni. Ale tylko przez chwilę
Verhofstadt "liderem polskiej opozycji"
Guy Verhofstadt to jeden z najbardziej znanych mówców w Parlamencie Europejskim. - To, co wzbudza naszą troskę to to, że używacie lub nadużywacie istotnej większości w parlamencie, by rozmontowywać system regulujący państwo prawa - mówił do Beaty Szydło w debacie. Pytał premier Polski, czy będzie respektować orzeczenie Komisji Weneckiej ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Gdy premier odpowiedziała, że decyzja dopiero nadejdzie i rząd na nią czeka, Verhofstadt dopytywał: - Czy powiedziała pani teraz, że dostosuje się do opinii Komisji Weneckiej? Tak czy nie? To po polsku zrozumiem. Tak czy nie?
Aktualizacja: Jest odpowiedź Komisji Weneckiej. Waszczykowski w ogniu krytyki
Przeciwnicy rządu PiS podkreślają, że belgijski polityk był jednym z niewielu, który podczas debaty w Parlamencie Europejskim rzeczowo polemizował z polską premier. "Polityka" nazwała go nawet "liderem polskiej opozycji".
Źródło: RMF FM, 300polityka.pl.
GW
Aktualizacja: "Paraliż TK zagraża demokracji i rządom prawa" - PE przyjął drugą rezolucję o Polsce
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka