Commodore i Atari – komputery-legendy. Popularne w latach 80-tych i na początku 90-tych, na całym świecie biły rekordy sprzedaży. Commodore został nawet wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedający się komputer – w sumie sprzedano 17 milionów sztuk. W 1994 roku producent urządzenia zbankrutował i po komputerze zostało tylko wspomnienie. Najwyraźniej – całkiem silne, bo raz na jakiś czas pojawia się informacja o powrocie marki na rynek.
Najnowszym produktem sygnowanym marką Commodore jest smarfton PET, wcześniej były to np. joysticki, emulatory na konsole. I właściwie tym co łączy go z legendarnym komputerem jest tylko i wyłącznie nazwa (Commodore PET - Personal Electronic Transactor, był jednym z pierwszych komputerów domowych produkowanych przez firmę Commodore International, od 1977 r.) i logo. Prawo do ich używania posiada obecnie firma Commodore Business Machines LTD z siedzibą w Londynie, założona przez dwóch włoskich biznesmenów, którzy wcześniej z marką nie mieli nic wspólnego.
Commodore PET pracuje na systemie Android 5.0. Lollipop Jest wyposażony w 4-rdzeniowy, 64-bitowy procesor Mediatek (1,7 GHz), dwa aparaty (13 MPix i 8 MPix), 5,5-calowy ekran o rozdzielczości full HD, baterię o pojemności 3000 mAh i pamięć o pojemności 16 GB (z możliwością rozbudowy za pomocą kart microSD). Posiada możliwość umieszczania w nim dwóch kart MicroSIM. Dostępny jest w kolorze białym i czarnym.
Telefony maja także wgrane dwa emulatory– VICE C64 oraz Uae4All2-SDL, pozwalające na uruchamianie gier i programów, z których można było korzystać na komputerach Commodore. Ale i te emulatory nie czynią smartfonu Commodore PET wyjątkowym – takie programy są bowiem dostępne w Google Play Store.
Dziennikarze technologiczni, którzy mieli już szansę testowania telefonu, lokują go na „średniej półce” wśród innych takich urządzeń, tak ze względu na cenę, jak i dostępne w nim funkcje. Piszą, że główną zaletą telefonu jest… marka, na której bazuje i to właśnie ona może przyciągać klientów, pamiętających swoje pierwsze komputery. Polscy fani marki Commodore, wydają się jednak nieprzekonani. W Internecie przeważają bowiem takie opinie jak ta: „umieszczanie tam nazwy kultowego komputera to profanacja dla marki Commodore”.
Na początku lipca producent telefonu zapowiadał, że jeszcze w tym samym miesiącu telefony Commodore trafią do sprzedaży w Polsce, Niemczech i Francji. Póki co jednak urządzenia są dostępne w sklepie online firmy. Koszt to ok. 300 euro.
(BB)
Inne tematy w dziale Technologie