Woda z cytryną może być dobrą alternatywą dla porannej kawy. Przy odrobinie wytrwałości wzmocni nasz układ odpornościowy, odkwasi organizm, poprawi pracę układu trawiennego. Dobrze nawodni nasze ciało i zapewni cenny zastrzyk energii na początek dnia.
Cytryna jest popularnym owocem, a przy tym cenionym naturalnym produktem leczniczym. W składzie cytryny znajdziemy witaminę C, bioflawonoidy, witaminy B1, B6, B9 (kwa foliowy) a także potas, wapń, magnez oraz błonnik, kwas cytrynowy, beta-karoten i inne składniki.
Owoc, choć zwykle kojarzony z kwaśnym smakiem, należy do produktów odkwaszających organizm. Układ pokarmowy szybko trawi kwas cytrynowy i askorbinowy. W konsekwencji, minerały zawarte w cytrynie przyczyniają się do alkalizacji krwi, czyli obniżenia jej pH. Pomaga to w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Zakwaszenie organizmu sprzyja nadwadze, ogólnemu zmęczeniu i pogarsza jakość cery.
Wodę z cytryną możemy potraktować jako łagodny diuretyk, czyli środek moczopędny. W ten sposób pomożemy ustrojowi wydalić toksyny i zbędne substancje z ciała. Oczyszczona krew szybko zadba o naszą skórę. Zmniejszymy także ryzyko i częstotliwość występowania problemów z cerą.
Witamina C, razem z innymi przeciwutleniaczami, bierze udział w neutralizowaniu wolnych rodników. Powszechnie ocenia się, że antyoksydanty wspomagają mechanizmy obronne naszych komórek i zapobiegają m.in. występowaniu nowotworów, niektórych chorób serca oraz łagodzą efekty starzenia skóry. Należy jednak pamiętać, że nowe badania, związane z suplementacją, nie potwierdzają ich wpływu na poprawę zdrowia, a część uczonych sugeruje wręcz ich szkodliwość. Z medycznego punktu widzenia brak tu jednoznacznego stanowiska.
Często możemy również spotkać się z tezą, że woda z cytryną odchudza. To nieprawda. Prawdą jest natomiast, że przy zachowaniu odpowiedniej diety, napój może skutecznie nas w tym wspomóc. Woda i błonnik zawarty w cytrynie mogą wywołać uczucie sytości na tyle duże, że rozsądniej dobierzemy produkty na śniadanie. Błonnik korzystnie wpływa również na pracę jelit i ich flory bakteryjnej. Wspomaga proces wydalania kału. Ogranicza również wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów.
Substancje zawarte w soku cytryny, w tym terpeny, pobudzają produkcję śliny oraz enzymów trawiennych. Dobre trawienie przekłada się także na skuteczniejsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Sok z cytryny zwiększa też produkcję żółci, czym wspiera proces oczyszczania wątroby. Dodatkowo, flawonoidy obniżają poziom złego cholesterolu.
Pół godziny przed śniadaniem warto więc sięgnąć po szklankę przegotowanej wody z cytryną. Woda może być ciepła, albo w temperaturze pokojowej. Wyciskamy do niej sok z połowy cytryny lub limonki. Możemy także dodać łyżeczkę miodu. Powinniśmy unikać picia kawy, popularnych napojów chłodzących, a także zadbać o zbilansowaną, lekkostrawną dietę.
Ze względu na kwasy zawarte w cytrynie dbajmy o higienę jamy ustnej. Mogą one uszkodzić szkliwo na zębach.
Inne tematy w dziale Rozmaitości