Urządzenia do monitorowania stanu zdrowia i treningu

Redakcja Redakcja Fitness Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Nowoczesne technologie pomagają na bieżąco monitorować stan zdrowia i kondycję fizyczną - podczas uprawiania sportu, jak i na co dzień. Smartwatche, opaski na rękę, ciśnieniomierze czy specjalna odzież przesyłają dane do aplikacji w smartfonie.

Smartwatche, czyli inteligentne zegarki, oprócz takich funkcji jak kalendarz czy dostęp do poczty mailowej, pozwalają na korzystanie np. z akcelerometru czy czujnika rytmu serca. Poprzez połączenie z aplikacją w telefonie komórkowym mogą być swoistym dzienniczkiem naszych codziennych aktywności fizycznych. O zegarku Apple, nadal niedostępnym w Polsce, pisaliśmy tu: http://nowetechnologie.salon24.pl/642022,apple-watch-inteligentny-zegarek-do-wszystkiego. Niektóre smartwatche są skierowane do osób podejmujących bardzo specyficzne aktywności, np. polski Swimmo jest przeznaczony dla pływaków (więcej tu: http://nowetechnologie.salon24.pl/652955,swimmo-inteligentny-zegarek-dla-plywakow-innowacyjny-pomysl-z-poznania), a Timex Sport by Ironman – dla osób uprawiających  sporty wyczynowe.

Opaski fitness mają takie funkcje jak krokomierz, licznik spalonych kalorii czy monitor snu. Dane można odczytać zazwyczaj w smartfonie (za pomocą specjalnej aplikacji), a także na wyświetlaczu opaski. Podobne działanie mają również bezprzewodowe słuchawki FreeWavz (na rynku od października 2015), które śledzą naszą aktywność sportową (m. in. tempo i dystans podczas biegania czy jazdy na rowerze), a także badają rytm serca. 

Na rynku znaleźć można także inteligentne ciśnieniomierze, np. Withings Blood Pressure Monitor, który umożliwia mierzenie i monitorowanie ciśnienia krwi, wykorzystując opaskę podobną do tej w tradycyjnych ciśnieniomierzach, a także aplikację w urządzeniu mobilnym. Wyniki pomiarów zapisywane są na dedykowanym danej osobie koncie internetowym, dzięki czemu można je śledzić i porównywać na przestrzeni czasu, a także przesyłać do lekarza.  Aplikacja alarmuje o wynikach niezgodnych z normami. 

Produkty w kategorii „smart health” to nie tylko urządzenia typowo elektroniczne. Zalicza się do nich także np. specjalna inteligentna skarpeta Sensoria Technology Smart Sock. Pozwala użytkownikowi na kontrolę aktywności fizycznej, a dokładniej biegania, m. in. miarowość biegu, a także to, czy stopa jest odpowiednio ustawiana - czy bardziej pracuje pięta, czy podbicie. Skarpeta przekazuje dane do aplikacji w telefonie. Informacje te może też odczytywać na bieżąco nasz trener i zdalnie regulować przebieg treningu. Skarpety można też połączyć z opaskami fitness, a przez to otrzymywać kompleksowe informacje na temat naszej kondycji i treningu.  

Jeszcze bardziej nowatorskim rozwiązaniem jest wkładka do butówDigitsole. Działa jako ogrzewacz i urządzenie śledzące aktywność. Wkładkę umieszcza się w butach sportowych. Poprzez połączenie z aplikacją i wykorzystanie Bluetooth 4.0 wkładka przekazuje informacje o liczbie kroków, pokonanym dystansie i nachyleniu ścieżki, a także o liczbie spalonych kalorii. Ma także wbudowany termostat i może ogrzać stopę. 

Większość tych urządzeń jest obecnie najbardziej wykorzystywana w fitnessie i monitorowaniu kondycji fizycznej. Eksperci przewidują jednak, że coraz więcej urządzeń będzie miało przeznaczenie także typowo zdrowotne, w tym prewencyjne. Pokazuje to choćby urządzenie zaprezentowane w czerwcu przez Google X Lab do monitorowania zdrowia: mierzące puls, rytm serca, temperaturę ciała, ale także analizujące je w połączeniu z takimi parametrami jak nasłonecznienie, natężenie dźwięków. Google chcemy stworzyć urządzenie medyczne, które będzie przepisywane pacjentom przez lekarzy  i będzie mogło być także wykorzystywane w badaniach klinicznych. Ma ono mobilizować pacjentów do bardziej aktywnego podejścia do zdrowia. Nie będzie sprzedawane jako urządzenie typowo konsumenckie.

(BB)

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Sport