Smartfon może pomóc w leczeniu astmy

Redakcja Redakcja Telefony Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Amerykanie wynaleźli "inteligentny" inhalator Propeller Health, który po podłączeniu do smartfona pozwala lepiej kontrolować stan chorego na astmę. W Polsce MySpiroo stworzył przenośny "inteligentny" spirometr. 

Alergia i astma stają się coraz bardziej powszechne – coraz więcej przypadków jest rejestrowanych zwłaszcza w miastach. W Polsce szacuje się, że astma dotyczy ponad 4 milionów osób, z czego zaledwie połowa została zdiagnozowana. W leczącej się grupie, zdaniem dr. n. med. Piotra  Dąbrowieckiego z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, aż 70-80% niewłaściwie przyjmuje leki. 

Na pomoc w walce z astmą i jej lepszym leczeniem oraz kontrolowaniem przychodzą nowe technologie, które m. in. poprzez połączenie urządzeń medycznych z Interentem pozwalają na lepszy nadzór nad przebiegiem tak choroby, jak i leczenia, potrafią działać także profilaktycznie, a nawet wspierać naukowców opracowujących nowe leki. Jednym z takich urządzeń jest inhalator stworzony przez amerykańską firmę Propeller Health

Smartfon może pomóc w leczeniu astmyfot. synapse.com

Do zwykłego inhalatora dołączana jest specjalna nakładka – czujnik. Bezprzewodowo poprzez Bluetooh synchronizuje się ze smarfonem, który na bieżąco zbiera informacje dotyczące daty, godziny i miejsca użycia inhalatora. Ilekroć inteligentny inhalator jest w użyciu, usługi geolokalizacyjne smartfona zapamiętują, gdzie znajduje się pacjent, kiedy i ile razy użył leku.

Takimi danymi można następnie podzielić się ze swoim lekarzem, który kontroluje czy odpowiednio stosujemy się do zaleceń. Informacja o tym, kiedy i gdzie inhalator był używany, jest bardzo ważna, bo można porównując dane np. z poziomem natężenia pyłków czy zanieczyszczeń powietrza w danym dniu, odczytywać także przebieg choroby, to jakie czynniki wywołują ataki itp. Można także sprawdzić, w jakich konkretnych miejscach czy np. godzinach astma pacjenta nasila się, a w ten dowiadywać się o  chorobie pacjenta więcej i w ten sposób dostosowywać leczenie. 

Inteligentny inhalator współpracuje także z m. in. takimi aplikacjami jak Fitbit (monitoring i analiza aktywności fizycznej, m.in. rytmu serca, liczby kroków), Weather Network (skąd w połączeniu z GPS pobiera dokładne informacje pogodowe dotyczące miejsca ataku). Aplikacja połączona z inhalatorem przygotowuje także ostrzeżenia dotyczące alergenów i zanieczyszczenia powietrza w danej okolicy. 

Inhalatory są obecnie dostępne wyłącznie na amerykańskim rynku, można je wykupić tylko na receptę. Propeller Health współpracuje także z lokalnymi władzami i instytucjami zajmującymi się zdrowiem obywateli w Louisville w stanie Kentucky. W ramach projektu AIR Louisville naukowcy „śledzą” zachowania i stan zdrowia 2000 chorych na astmę – kiedy zdarzają  się ich astmatyczne ataki i kiedy muszą używać leku. Dane te są wykorzystywane, by zrozumieć jakie czynniki atmosferyczne i jak wpływają na astmatyków.  Wszystkie dane, ze względu na ich wrażliwość, są szyfrowane i anonimizowane. Pierwsze obserwacje przeprowadzone na grupie ok. 300 osób potwierdziły także, że inteligentne inhalatory pozwalają samym pacjentom na większą kontrolę nad chorobą, przestrzeganie zaleceń lekarza i zmianę zachowań. Miasto planuje uruchomić specjalną stronę, na której informacje o alergenach i najtrudniejszych dla alergików miejscach będą dostępne dla wszystkich. Louisville od wielu lat jest jednym z miast w USA uważanych za najgorsze dla astmatyków. Władze miasta wierzą, że nowe medyczne urządzenie i zbierane przez nie dane pozwolą na poprawę stanu zdrowia obywateli, ale i polityki zdrowotnej czy ochrony środowiska.

Smartfon może pomóc w leczeniu astmyPropeller Health nie jest jedyną firmą myślącą o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, wspierających leczenie astmy. Do grupy tej dołączył w ubiegłym roku m. in. polski startup MySpiroo, który stworzył prototyp przenośnego spirometru. Urządzenie mierzy wszystkie parametry oddechowe, w swojej funkcjonalności przypomina klasyczny spirometr. Jest to de facto niewielka i poręczna tuba pomiarowa, podłączana do telefonu poprzez gniazdo słuchawkowe. Wykorzystując algorytm analizującym dane w specjalnej aplikacji, pomaga w leczeniu astmy i chroni przed atakami zagrażającymi życiu.


(BB)

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Technologie