Utrata telefonu komórkowego to nierzadko utrata ważnej części życia – zdjęć, notatek, muzyki czy wirtualnego portfela. To także świadomość, że ktoś ma dostęp do naszych prywatnych danych – e-maila, kontaktów, profili w mediach społecznościowych. Jeszcze kilka lat temu kradzież czy zgubienie telefonu z dużym prawdopodobieństwem oznaczały, że nigdy go nie odzyskamy. Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom, nie musimy liczyć wyłącznie na policję.
Oto kilka rozwiązań, które dają możliwość m.in. lokalizowania czy blokowania telefonów lub wymazywania ich zawartości. Oferowane są one za darmo przez samych producentów smartfonów. Aby z nich korzystać po utracie telefonu, trzeba podjąć odpowiednie, prewencyjne kroki – uruchomić aplikacje i usługi wtedy, gdy jeszcze posiadamy urządzenie, np. od razu po jego zakupie.
Aplikacja My Xperia
jest wbudowana w telefonach Sony Xperia. Pozwala na lokalizowanie telefonu na mapie w czasie rzeczywistym. Aby móc z niej korzystać, należy aktywować usługę na telefonie – konieczne do tego jest posiadanie konta w Google. W momencie gdy zorientujemy się, że nie mamy telefonu, należy zalogować się na stronie https://myxperia.sonymobile.com/ - od razu zostanie wyświetlona mapa z lokalizacją urządzenia. Oczywiście może nie być łatwo nam go odnaleźć, nawet gdy zobaczymy jego lokalizację na mapie, dlatego należy skorzystać z dodatkowych możliwości, jakie daje aplikacja – zdalnej blokady telefonu, ale i możliwości zdalnego korzystania z niego, czego nie zauważy jego nowy „posiadacz”. Można w ten sposób wysyłać wiadomość, która wyświetli się na ekranie telefonu, skasować dane i informacje, które się w nim znajdują, ale także włączyć w telefonie alarm. To ostatnie rozwiązanie przydatne jest też gdy po prostu nie możemy odnaleźć telefonu w domu – po uruchomieniu tej funkcji, smartfon wyda z siebie dźwięk, nawet jeśli jest w trybie cichym.
Usługa Znajdź mój telefon (Find my Mobile)
dostępna jest dla użytkowników smarfonów Samsung. Aby z niej skorzystać, powinni stworzyć konto w usłudze, a następnie aktywizować na urządzeniu opcję „zdalna kontrola”. W momencie utraty telefonu, należy zalogować się na stronie https://findmymobile.samsung.com, na której można od razu sprawdzić gdzie znajduje się urządzenie, a także gdzie było przez ostatnie 12 godzin. Usługa umożliwia także zablokowanie telefonu, wyczyszczenie jego pamięci oraz zadzwonienie na telefon - dzwonek słyszalny jest przez minutę z najwyższą głośnością, nawet jeśli telefon jest w trybie cichym lub wibracji. Usługa pozwala także na sprawdzenie rejestru połączeń z ostatniego tygodnia (godzina połączenia przychodzącego/wychodzącego, numer telefonu).
Menedżer Urządzeń Android
działa na urządzeniach korzystających z systemu Android, innych niż wyżej wymienione. Podobnie jak inne tego typu usługi, pozwala lokalizować i śledzić urządzenie, a także wymazać zapisane dane. Można także zadzwonić na utraconego smartfona. Aby skorzystać z Menadżera, należy go najpierw włączyć w telefonie i powiązać urządzenie z kontem w Google. W momencie utraty smartfona, wystarczy zalogować się na stronie android.\com/devicemanager.
Aplikacja Find My iPhone
Działa na wszystkich urządzeniach korzystających z systemu iOS. Aby z niej skorzystać, należy stworzyć konto w iCloud. Jeśli jest uruchomiona na urządzeniu, w przypadku jego utraty wystarczy zalogować się do iCloud na innym urządzeniu z systemem iOS albo na stronie internetowej www.icloud.com - następnie można lokalizować telefon na mapie, wysłać na niego wiadomości, uruchomić na nim głośny dźwięk, zablokować urządzenie. Usługa pozwala także na zdalne wymazanie z urządzenia wszystkich osobistych informacji.
Aplikacja BlackBerry Protect
Z usługi można korzystać wyłącznie, jeśli na telefon została ściągnięta, a potem uruchomiona ww. aplikacja. W przypadku utracenia telefonu, należy zalogować się na https://protect.blackberry.com - następnie można m.in. zlokalizować smarfona, zablokować go, wyczyścić z niego dane. Dodatkową możliwością jest backupowanie zawartości telefonu (m.in. kontaktów, notatek, kalendarza, zakładek, smsów).
Oprócz usług, które proponują sami producenci smartfonów, istnieją także podobne zewnętrzne (czasem darmowe) rozwiązania. Są to także m.in. mobilne pakiety bezpieczeństwa, oferowane przez największych producentów oprogramowania antywirusowego (kosztują średnio od 30-120 zł/ rok) – oprócz możliwości lokalizowania urządzenia, dostarczają też np. programy antywirusowe w wersji mobilnej, ochronę poufnych informacji.
Wśród zewnętrznych, komercyjnych rozwiązań warto pamiętać o darmowej aplikacji Plan B – pozwala na lokalizowanie urządzenia z Androidem, nawet jeśli nie zainstalowaliśmy albo nie uruchomiliśmy na nim żadnego programu namierzającego. Korzystając z Google Play Store, aplikację można zainstalować na telefonie zdalnie – informacje o lokalizacji telefonu otrzymamy następnie na mail. Aplikacja działa tylko w przypadku gdy z telefonu nie została usunięta karta SIM i znajduje się on w zasięgu Internetu.
(BB)
Inne tematy w dziale Technologie