Według sondażu partyjnego OGB wybory parlamentarne wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z minimalną przewagą nad Koalicją Obywatelską. Trendem staje się natomiast poważny kłopot Trzeciej Drogi z przekroczeniem progu wyborczego. O polityczne życie walczy też Lewica.
PiS przed KO, rekordowa Konfederacja
W najnowszym badaniu Ogólnopolskiej Grupy Badawczej PiS ma minimalną przewagę nad KO - jego rezultat to 33,8 proc. poparcia. na formację Donalda Tuska oddałoby głos 33,31 proc. ankietowanych. Różnica między PiS a KO wynosi więc zaledwie 0,49 punktu procentowego, co mieści się w granicach błędu statystycznego. Jednak co ważne, to kolejny pomiar, w którym największa partia w Sejmie rośnie pod względem poparcia i wyprzedza Koalicję Obywatelską.
Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja. Na to ugrupowanie chce zagłosować 16,62 proc. pytanych. To rekordowy pomiar dla tej formacji w historii sondażowych badań OGB.
Koalicjanci z ogromnymi problemami
Znacznie gorsze nastroje panują przed majówką w sztabie Trzeciej Drogi, która uzyskała 7,96 proc. poparcia. To wynik minimalnie poniżej progu wyborczego dla koalicji, który wynosi 8 proc. Oznacza to, że gdyby wybory odbyły się dziś, ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050 i PSL nie weszłoby do Sejmu, a obecna większość zostałaby zastąpiona prawdopodobną koalicją PiS i Konfederacji.
Dobrych nastrojów nie może mieć również Lewica. Ta przekroczyłaby próg 5 proc., ale minimalnie - jej rezultat to 5,42 proc. Poza Sejmem znalazłaby się natomiast Partia Razem, która w tym sondażu uzyskała zaledwie 2,42 proc. poparcia i nie otrzymałaby subwencji z budżetu państwa. Próg w takim przypadku wynosi 3 proc.
Sondaż przeprowadzony został przez Ogólnopolską Grupę Badawczą w dniach 23–25 kwietnia 2025 r. metodą CATI na próbie 1000 osób.
Fot. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka