To już nie są żarty. Hakerzy byli o krok od sparaliżowania państwa

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Dziś cybeprzestępcy zaatakowali System Rejestrów Państwowych i zdestabilizowali działalność usług w zakresie podatków w sieci na godzinę. Data jest nieprzypadkowa. Do dziś trzeba złożyć PIT za 2024 rok.

Ostatni dzień na złożenie PIT. Awaria z powodu ataku

O uderzeniu w strukturę informatyczną państwa przez hakerów informuje RMF FM. I to w ostatnim dniu składania PIT-ów i wniosków o świadczenia 800 plus, doszło do poważnego cyberataku na System Rejestrów Państwowych. Atak typu DDoS (Distributed Denial of Service) został co prawda odparty, ale przez kilkadziesiąt minut nie działały kluczowe usługi państwowe – w tym aplikacja mObywatel, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK) oraz systemy rozliczeń podatkowych.  


Atak DDoS sparaliżował systemy państwowe

Jak informuje RMF FM, atak polegał na jednoczesnym wysłaniu ogromnej liczby zapytań z różnych komputerów, które zablokowały dostęp do usług online. Cyberprzestępcy doprowadzili do przeciążenia systemów, uniemożliwiając przez niemal godzinę korzystanie z elektronicznych usług publicznych.

Najbardziej odczuwalne były przerwy w działaniu: aplikacji mObywatel, systemu CEPIK, usług związanych ze składaniem PIT-ów, platformy do składania wniosków o świadczenie 800 plus, systemu Profilaktyka 40+. Cyberatak został przeprowadzony nieprzypadkowo właśnie 30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego za 2024 rok, czy wniosku o 800 plus na nowy okres. Przeciążenie systemów w takim momencie miało prawdopodobnie sparaliżować działanie administracji kraju i utrudnić milionom obywateli terminowe załatwienie formalności. 

Atak na serwery był skuteczny przez około godzinę, ale jego konsekwencje były poważne. Obecnie sprawą zajmuje się cyberpolicja oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Trwają działania mające na celu ustalenie źródła ataku i zidentyfikowanie jego sprawców. Na razie nie wiadomo, czy za incydentem stoją grupy z zagranicy, czy krajowi cyberprzestępcy.      

Ministerstwo Cyfryzacji: przejściowe problemy

- Dziś między godziną 10:00 a 11:00 odnotowaliśmy przejściowe trudności z dostępem do niektórych usług publicznych. Możliwość zalogowania się do wybranych usług mogła być chwilowo zakłócona. Obecnie nie odnotowujemy tego typu problemów - czytamy w komunikacie resortu cyfryzacji. 

- Nie wpływa to w żaden sposób na bezpieczeństwo rejestrów państwowych, w szczególności danych tam zawartych - dodano. 

- Nie potwierdzam skutecznego cyberataku, wystąpiły chwilowe przerwy w usłudze. Obecnie wszystkie usługi działają poprawnie - przekazał wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. 



Czym jest atak DDoS?

Atak DDoS (Distributed Denial of Service) to jedna z najczęstszych form cyberataków. Polega na zmasowanym wysyłaniu zapytań do serwerów, które skutkuje ich przeciążeniem i niedostępnością usług dla użytkowników. Jest to technika wykorzystywana zarówno przez hakerów indywidualnych, jak i zorganizowane grupy przestępcze lub sponsorowane przez państwa.  

 

Fot. zdj. ilustracyjne/mObywatel/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (35)

Inne tematy w dziale Technologie