Najnowszy odczyt inflacji. Czas na obniżkę stóp procentowych?

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Wszystko wskazuje na to, że majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniesie pierwszą w tym roku decyzję o obniżce stóp procentowych. Ekonomiści ING Banku Śląskiego przewidują, że cięcie wyniesie 50 punktów bazowych, a do końca 2025 roku może sięgnąć nawet 125 punktów. Głównym argumentem są dane o inflacji za kwiecień, czyli niższe od oczekiwań i sygnalizujące trwałe spowolnienie wzrostu cen. Drożyzna wyniosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym.

GUS: inflacja lekko spada, ceny rosną  

Zgodnie z szybkim szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2025 r. wzrosły o 4,2 proc. rok do roku i o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. To wynik niższy od oczekiwań rynku – analitycy ankietowani przez PAP Biznes prognozowali wzrost o 4,3 proc. r/r.

Najbardziej zdrożała żywność i napoje bezalkoholowe – o 5,3 proc. r/r, choć miesiąc wcześniej ich wzrost wynosił 6,7 proc. Z kolei ceny nośników energii wzrosły aż o 13 proc. rok do roku, ale w ujęciu miesięcznym spadły o 0,4 proc. Spadki zanotowano także w przypadku paliw – o 8,3 proc. r/r i 1,7 proc. m/m. 

- Inflacja w kwietniu spadła do 4,2% z 4,9% w marcu i kolejny raz znalazła się na niższym poziomie od oczekiwań analityków - skomentował najnowszy odczyt minister finansów Andrzej Domański. 

 


Eksperci: Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe

Ekonomiści ING BSK – Rafał Benecki i Michał Rubaszek – w komentarzu do danych GUS podkreślają, że inflacja bazowa (czyli po wyłączeniu cen żywności i energii) spadła w kwietniu do 3,4–3,5 proc. z 3,6 proc. w marcu. Ich zdaniem to sygnał, że proces dezinflacji postępuje, a polityka pieniężna może zostać złagodzona.

Według prognoz ING, RPP zdecyduje się na cięcie stóp procentowych w maju o 50 punktów bazowych, a łączna skala obniżek w całym 2025 roku sięgnie 125 punktów bazowych. Eksperci zaznaczają, że obecna ścieżka inflacji przebiega znacząco niżej niż zakładała marcowa projekcja NBP.

– Dzisiejsze dane stanowią ważny argument w dyskusjach na temat skali obniżek stóp procentowych NBP na posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu – ocenili Benecki i Rubaszek. Ich zdaniem inflacja może powrócić w drugiej połowie roku do dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego i zbliżyć się do poziomu 3 proc. r/r.

Trzy czynniki wpływające na spadek inflacji

Zdaniem ekspertów ING, spadek rocznej inflacji to efekt głównie trzech czynników:

  • Efekt bazy związany z VAT-em na żywność – w kwietniu 2024 r. przywrócono VAT na produkty spożywcze, co obecnie obniża dynamikę cen w ujęciu rocznym (z 6,7 proc. do 5,3 proc.)
  • Spadek cen paliw – roczne tempo spadku wzrosło do 8,3 proc., co wiąże się z niższymi cenami ropy i słabszym dolarem
  • Niski popyt i spowalniające tempo wzrostu płac – te czynniki ograniczają inflację bazową

Ekonomiści ING zwracają ponadtouwagę na dezinflacyjne sygnały z zagranicy. W strefie euro Europejski Bank Centralny analizuje wpływ taniego importu z Chin na ceny, a w USA dane także wskazują na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Dlatego złagodzenie polityki monetarnej w Polsce staje się coraz bardziej prawdopodobne.  

 

Fot. Pixabay @Alexas Fotos/zdj. ilustracyjne 

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj78 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (78)

Inne tematy w dziale Gospodarka