na zdjęciu: baza magazynowa należąca do Grupy Top Farms. fot. materiały prasowe
na zdjęciu: baza magazynowa należąca do Grupy Top Farms. fot. materiały prasowe

Nowoczesna baza do rozbiórki, setki osób na bruk. "To był obiekt na dekady"

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Witoldowo – jedno z największych centrów magazynowych zbóż w Wielkopolsce – ma zostać zlikwidowane. Mimo nowoczesnej infrastruktury, inwestycji i gotowości do dalszej pracy, obiekt zostanie rozebrany. W tle toczy się spór z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR), brakuje decyzji administracyjnych, a przede wszystkim setkom osób grozi utrata pracy.

Nowoczesna baza zbożowa do rozbiórki

Od ponad 30 lat bazą magazynową w Witoldowie zarządza spółka Top Farms Wielkopolska. To w pełni funkcjonalny kompleks służący do suszenia i przechowywania ponad 5,4 tys. ton zbóż, rzepaku, soi i grochu. Obiekt był modernizowany, wyposażony m.in. w nowoczesne systemy suszenia, co zdaniem zarządu pozwalałoby mu działać jeszcze przez kolejne dekady.

– Witoldowo mogłoby funkcjonować przez 20–30 lat. Wielka szkoda, że z powodu braku decyzji administracyjnych musimy doprowadzić do jego likwidacji – mówi Piotr Jakubowski, członek zarządu Top Farms Wielkopolska, cytowany przez agencję Newseria.


Spór z KOWR: brak decyzji i rozbiórka majątku

Firma podkreśla, że od lat prowadzi rozmowy z Ministerstwem Rolnictwa i KOWR, również na poziomie centralnym i regionalnym. Proponowano różne rozwiązania – od przejęcia spółki wraz z majątkiem i pracownikami, po utworzenie nowoczesnych ośrodków produkcji rolnej, m.in. z wykorzystaniem ferm bydła. Jednak żadna z propozycji nie została zaakceptowana.

– Pomimo wieloletnich negocjacji nie otrzymaliśmy zielonego światła na żadne rozwiązanie – mówi Jakubowski.


Przepisy wymuszają przekazanie ziemi – ale gdzie są rolnicy?

Zgodnie z ustawą z 2011 roku, dzierżawcy ziemi Skarbu Państwa zobowiązani są do wyłączenia 30 proc. gruntów, które miały trafić do indywidualnych rolników. Jednak wiele z tych działek wciąż nie zostało zagospodarowanych.

– Wyłączyliśmy ok. 6 tys. hektarów gruntów, ale 40 proc. z nich nadal leży odłogiem. To frustruje zarówno nas, jak i rolników, którzy powinni mieć do tej ziemi dostęp – mówi Łukasz Stasiak z Top Farms.

Spółka wskazuje również na brak formalnych decyzji po stronie KOWR, które uniemożliwiają podpisanie nowych umów dzierżawy z potencjalnymi przejmującymi.


Likwidacja bazy zbóż zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu

Top Farms alarmuje, że brak decyzji KOWR może mieć daleko idące konsekwencje. Nie chodzi tylko o likwidację nowoczesnych obiektów, ale także o osłabienie dużych gospodarstw towarowych, które odgrywają istotną rolę w polskim rolnictwie. Zdaniem spółki, może to zagrażać stabilności rynku rolnego i bezpieczeństwu żywnościowemu kraju.


Stanowisko KOWR: umowa dzierżawy wygasła

W odpowiedzi na pytania portalu Salon24, Biuro Dyrektora Generalnego KOWR poinformowało, że baza w Witoldowie była częścią umowy dzierżawy „Obiekt Rolny Gola”, która wygasła 10 lipca 2023 roku. Zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, Top Farms utraciła prawo do przedłużenia tej umowy.

Obecnie – do końca listopada 2025 roku – nieruchomość jest użytkowana tymczasowo, za zgodą KOWR. Po tym czasie ma zostać przekazana spółce „Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare”, w której 100 proc. udziałów posiada właśnie KOWR.


Kto straci najwięcej? Setki osób bez pracy

Choć KOWR podkreśla, że działanie odbywa się zgodnie z prawem, efektem będzie likwidacja w pełni sprawnego obiektu i utrata pracy przez kilkaset osób. Obiekt w Witoldowie zatrudnia wielu specjalistów – od magazynierów i techników po osoby odpowiedzialne za logistykę i obsługę maszyn.

Dla lokalnej społeczności to nie tylko problem ekonomiczny, ale i symboliczny – rozbiórka nowoczesnej infrastruktury mimo jej sprawności staje się bolesnym przykładem nieefektywnej polityki rolnej.

TW

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Dlaczego baza zbożowa w Witoldowie zostanie zlikwidowana
  • Jakie są przyczyny sporu między Top Farms a KOWR
  • Co mówi prawo o dzierżawie ziemi Skarbu Państwa
  • Jakie będą skutki likwidacji bazy dla rynku rolnego i lokalnej społeczności

na zdjęciu: baza magazynowa należąca do Grupy Top Farms. fot. materiały prasowe

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (34)

Inne tematy w dziale Gospodarka