9 maja 2025 roku w Nancy zostanie podpisany nowy traktat o przyjaźni i współpracy między Polską a Francją. W uroczystości weźmie udział premier Donald Tusk. Porozumienie, określane przez francuskie MSZ jako "traktat premium", zastąpi przestarzałą umowę z 1991 roku i ma mieć strategiczne znaczenie dla relacji obu państw. O nowej umowie poinformował prezydent Emmanuel Macron.
Pierwszy taki dokument Francji z krajem spoza sąsiedztwa
W rozmowie z tygodnikiem Paris Match Macron określił nadchodzące wydarzenie jako "historyczne”. Francja i Polska mają zacieśnić współpracę w wielu obszarach, w tym w zakresie bezpieczeństwa i wspólnej polityki europejskiej.
Nowe porozumienie ma na nowo zdefiniować relacje dwustronne w realiach członkostwa obu państw w Unii Europejskiej oraz zmieniającego się ładu geopolitycznego.
Francuskie MSZ podkreśla, że będzie to pierwszy tego typu traktat Francji z krajem, który nie graniczy bezpośrednio z jej terytorium. Dokument ma charakter strategiczny i prestiżowy – stąd określenie "traktat premium”. Premier Donald Tusk oraz szef polskiego MSZ Radosław Sikorski wielokrotnie podkreślali wagę nowej umowy, zapowiadając jej podpisanie jeszcze przed końcem polskiej prezydencji w Radzie UE, przypadającej na pierwsze półrocze 2025 roku.
Uroczystość w Nancy. Symbolika
Uroczystość podpisania odbędzie się w Nancy – miejscu o wyjątkowym znaczeniu historycznym dla relacji Polski i Francji. To tam w 1736 roku osiedlił się po wygnaniu z ojczyzny król Polski Stanisław Leszczyński, który został księciem Lotaryngii i zacieśnił więzy między dwoma narodami. Wybór lokalizacji ma przypomnieć o współpracy obu państw w ostatnich wiekach, a także nadać nowemu traktatowi symbolicznego wymiaru.
W tym samym tygodniu, 7 maja, Francję odwiedzi również nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz, który złoży swoją pierwszą zagraniczną wizytę właśnie w Paryżu. Prezydent Macron zapowiedział, że bliska współpraca z Warszawą i Berlinem jest elementem jego strategii budowania silniejszej Europy.
Fot. Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Donald Tusk/PAP arch.
Red.
Inne tematy w dziale Polityka