Michelin inwestuje w Olsztynie. Zero węgla, nowoczesne pompy ciepła

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Fabryka Michelin w Olsztynie z końcem 2024 roku całkowicie zrezygnowała z węgla, który zastąpiła gazem. Do 2029 roku koncern planuje osiągnąć zeroemisyjną produkcję opon zasilaną energią elektryczną z certyfikatami pochodzenia - poinformował we wtorek koncern.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezes, dyrektor generalny Michelin Polska Juan Antonio Alvarez-Ossorio, "transformacja energetyczna i odejście od węgla w olsztyńskiej fabryce było i jest dla koncernu kluczową sprawą".

-To był nasz ambitny plan. Z końcem 2024 roku fabryka całkowicie zrezygnowała z węgla i obecnie w 100 proc. energii cieplnej pochodzi z gazu. Emisja CO2 fabryki została zredukowana o 73 proc. w porównaniu z 2010 rokiem, a do 2029 roku Michelin planuje osiągnąć zeroemisyjną produkcję opon zasilaną energią elektryczną z certyfikatami pochodzenia- powiedział prezes Juan Antonio Alvarez-Ossorio.  


Fabryka Michelin w Olsztynie rezygnuje z węgla

Jak przekazał rzecznik Michelin Polska Piotr Staszałek, fabryka rezygnując z węgla zastąpiła stare węglowe kotły, nowoczesnymi gazowymi. Koszt tej inwestycji to 65 mln zł.

- Ponieśliśmy ten koszt, by zrealizować transformację energetyczną fabryki ale już teraz wiemy, że nie jest to ostateczne rozwiązanie. W kolejnych latach będziemy rozwijać udział biopaliw i neutralnych źródeł, które nas doprowadzą do zeroemisyjności – podkreślił Piotr Staszałek.

Dodał także, że kotłownie gazowe w ciągu godziny spalają 1700 m sześc. gazu. Pozwala to na wytworzenie 26 ton pary potrzebnej w procesie produkcji.

Modernizacja oznaczała również fizyczną zmianę krajobrazu fabryki. Wyburzony został budynek z kotłami wodnymi opalanymi węglem oraz jeden z kominów, które przez dekady stanowiły część przemysłowej architektury zakładu. Symbolicznie i dosłownie zakończyło to epokę węglową w historii olsztyńskiego Michelin i zbiegło się w czasie z 10. rocznicą programu transformacji energetycznej fabryki - przekazał Michelin.  


Zeroemisyjna produkcja opon w Olsztynie

W zakładzie zamontowano też panele fotowoltaiczne, a pracownicy w transporcie wewnętrznym korzystają z elektrycznych pojazdów. Od 2019 roku wprowadzono system intermodalny (tzw. tiry na tory), łączący transport drogowy i kolejowy. W 2024 roku olsztyńską fabrykę za pomocą transportu kolejowego opuściło 1600 naczep ciężarowych. Pozwoliło to zmniejszyć liczbę ciężarówek poruszających się po drogach. Dzięki temu roczne emisje CO2 związane z przewozem towarów zredukowano o 1500 ton - poinformował Michelin.

Jak zapowiada koncern, do 2029 roku fabryka Michelin w Olsztynie ma osiągnąć całkowicie zeroemisyjną produkcję opon, zasilaną wyłącznie energią elektryczną z certyfikatami pochodzenia. Od 2035 roku ogrzewanie budynków fabrycznych ma bazować na biopaliwach. W planach jest m.in. pełne przejście na elektryczne prasy w produkcji opon. Fabryka wdroży także pompy ciepła umożliwiające odzyskiwanie energii cieplnej z procesów produkcyjnych.

Michelin w Olsztynie zatrudnia 5 tysięcy pracowników i jest największą fabryką koncernu w Europie. Produkowane są tam opony osobowe, dostawcze i rolnicze. Są też zakłady form, kordów i półproduktów. 

Z artykułu dowiesz się, że: 

  • Fabryka Michelin w Olsztynie całkowicie wyeliminowała węgiel z końcem 2024 roku, przechodząc na gaz
  • Emisja CO2 została zmniejszona o 73 proc. w porównaniu do 2010 roku, a celem na 2029 rok jest produkcja zeroemisyjna
  • Inwestycja w nowe kotłownie gazowe kosztowała 65 mln zł i obejmowała wyburzenie starej infrastruktury węglowej
  • Michelin rozwija ekologiczny transport i energię odnawialną, planując wykorzystanie biopaliw i pomp ciepła w najbliższych latach

  

Fot. Fabryka Michelina w Olsztynie/Wikipedia/Pompa ciepła 

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo