Potężna awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii. Blackout

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
W poniedziałek kontynentalna część Hiszpanii oraz fragment Portugalii zmaga się z poważną awarią sieci energetycznej – podała agencja EFE, powołując się na informacje od krajowego operatora. Do przerwy w dostawie prądu doszło około godziny 12:30. W Madrycie przestały działać między innymi sygnalizacja świetlna oraz metro. Awaria sparaliżowała ruch drogowy, wstrzymane zostały także połączenia kolejowe. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii sparaliżowała miasta i turniej z Igą Świątek

Kontynentalna Hiszpania i część Portugalii zostały w poniedziałek dotknięte dużą awarią prądu. W Madrycie nie działała sygnalizacja świetlna i metro, a krajowy przewoźnik RENFE wstrzymał wszystkie połączenia kolejowe. Problemy z prądem wpłynęły także na turniej WTA w Madrycie – mecz Igi Świątek z Dianą Sznajder został odłożony na później. Obiekt Caja Magica pogrążył się w ciemnościach, a organizatorzy i zawodnicy oczekują na przywrócenie dostaw energii.

AKTUALIZACJA: Operator sieci energetycznej zaczyna przywracać prąd na południu i północy Hiszpanii po rozległej awarii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na krajowego dostawcę energii Red Electrica. Przerwy w dostawach prądu objęły również część Portugalii i Francji.

Awaria spowodowała w Hiszpanii kontynentalnej poważne zakłócenia w ruchu kolejowym, samochodowym i lotniczym. Hiszpański operator lotnisk AENA przekazał, że porty lotnicze mierzą się z problemami, ale generatory zasilania awaryjnego działają. Dziennik "El Pais" przekazał, że w siedzibie Red Electrica w Madrycie rząd zwołał spotkanie kryzysowe, a władze dużych miast takich jak Madryt i Barcelona organizują spotkania na szczeblu lokalnym.

Polska i USA podpisały umowę ws. budowy elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse-Bechtel podpisały umowę pomostową EDA dotyczącą budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Premier Donald Tusk podkreślił, że nowa umowa lepiej chroni interesy Polski. Projekt zakłada dalsze prace projektowe, badania geologiczne i przygotowania do rozpoczęcia budowy, która ma ruszyć w 2028 roku. Przedstawiciele obu stron zapowiadają wieloletnią współpracę w zakresie energetyki jądrowej.


Konklawe rozpocznie się 7 maja

Biuro prasowe Watykanu poinformowało, że konklawe mające wybrać następcę papieża Franciszka rozpocznie się 7 maja. Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, w tym czterech Polaków: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś. Kaplica Sykstyńska została zamknięta dla zwiedzających, a Watykan przygotowuje się do rozpoczęcia procedury wyboru nowego papieża.


Szpitale powiatowe apelują o środki na podwyżki

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Związek Powiatów Polskich zaapelowały do premiera Donalda Tuska o zapewnienie środków na lipcowe podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Ostrzegają, że brak finansowania grozi poważnymi problemami finansowymi dla szpitali powiatowych, które już teraz działają na granicy rentowności. Apelują o pilne rozmowy i uwzględnienie środków w nowelizacji budżetu.


Cyfrowa transformacja polskiego wymiaru sprawiedliwości

Ministerstwa Sprawiedliwości i Cyfryzacji podpisały porozumienie dotyczące cyfrowej transformacji sądownictwa. Celem projektu jest zwiększenie szybkości i dostępności wymiaru sprawiedliwości dla obywateli poprzez wykorzystanie m.in. sztucznej inteligencji i budowę cyfrowych rejestrów. Planowane są także nowe inwestycje w centra kompetencji cyfrowych w Warszawie i Gdańsku. Minister Adam Bodnar zapowiedział, że zmiany mają usprawnić pracę sądów i przyspieszyć rozpatrywanie spraw.


na zdjęciu: maszt energetyczny, zdjęcie ilustracyjne. fot. rawpixel.net

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (34)

Inne tematy w dziale Polityka