na zdjęciu: linia produkcyjna w zakładzie firmy Buskowianka-Zdrój. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Piotr Polak
na zdjęciu: linia produkcyjna w zakładzie firmy Buskowianka-Zdrój. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Piotr Polak

Niepewność na rynku pracy rośnie. W tych częściach Polski jest najtrudniej

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Z badania CBOS i SW Research wynika, że coraz więcej Polaków odczuwa niepewność zatrudnienia. Młodzi pracownicy i osoby zatrudnione w handlu obawiają się utraty pracy najczęściej. Jednocześnie rośnie gotowość do przebranżowienia.

Maleje optymizm w ocenie sytuacji zawodowej

W przeprowadzonym przez CBOS badaniu zapytano osoby pracujące zarobkowo – także dorywczo i w niepełnym wymiarze czasu pracy – o obecną i przewidywaną sytuację w miejscu pracy oraz o poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia.

Z badania CBOS wynika, że zmniejszyła się liczba osób, które uważają sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą (obecnie 58 proc.), a przybyło tych, którzy oceniają ją jako „ani dobrą, ani złą” (30 proc.). Odsetek ocen negatywnych utrzymuje się na stabilnym poziomie 11 proc. Szczególnie niepokojące nastroje panują wśród osób pracujących w prywatnym rolnictwie.


Ubyło również pracowników spodziewających się poprawy sytuacji w pracy (18 proc.), a wzrosła liczba tych, którzy sądzą, że nic się nie zmieni (61 proc.). O 1 punkt procentowy zwiększył się też odsetek pesymistów (15 proc.). Znacznie częściej przyszłość w pozytywnych barwach widzą pracownicy spółek prywatnych i państwowych (26 proc.), natomiast największy odsetek pesymistów odnotowano wśród rolników (39 proc.).

Piąty miesiąc z rzędu poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia utrzymuje się na podobnym poziomie: w kwietniu 74 proc. pracujących nie brało pod uwagę możliwości utraty pracy, 22 proc. liczyło się z taką ewentualnością, a 4 proc. nie miało zdania. Spadła natomiast wiara w możliwość znalezienia nowego zatrudnienia: 63 proc. uważa, że jest to możliwe, a 25 proc. postrzega znalezienie pracy jako trudne lub niemożliwe.


Młodzi i pracownicy handlu bardziej narażeni

Również z badania SW Research na zlecenie Gi Group Holding wynika, że utraty pracy obawia się 32 proc. zatrudnionych. Największe obawy wyrażają osoby do 24 roku życia (40 proc.) oraz zarabiające od 3000 do 3999 zł i powyżej 10 tys. zł (po 39 proc.).

Najczęściej zagrożenie utratą pracy odczuwają osoby zatrudnione w handlu (39 proc.) oraz młodsi specjaliści (38 proc.). Z kolei najbezpieczniej czują się pracownicy sektora publicznego (29,3 proc.), transportu i logistyki (30,8 proc.) oraz usług (34,6 proc.). Wśród managerów poziom niepewności wynosi 21 proc., a wśród pracowników fizycznych – 29 proc.


Rosnące obawy w niektórych regionach Polski

Największy wzrost obaw zanotowano w Polsce południowej – aż 40 proc. pracowników boi się o swoje zatrudnienie (wobec 24 proc. rok wcześniej). Podobny wzrost odnotowano w regionie południowo-zachodnim, co może być związane z problemami w branży motoryzacyjnej.

Jedynym regionem, gdzie odsetek obawiających się spadł, jest Polska centralna – z ponad 23 proc. do 11 proc. Średni poziom obaw wzrósł z 26 proc. w 2024 roku do 32 proc. na początku 2025 roku.


Przebranżowienie jako sposób na niepewność

Badanie pokazuje, że aż 69,4 proc. osób obawiających się utraty pracy lub planujących zmianę zatrudnienia deklaruje otwartość na przebranżowienie. Wśród ogółu pracowników ten odsetek jest znacznie niższy – 42,5 proc., przy czym tylko 10,2 proc. jest w pełni gotowych na zmianę zawodu.

Tomasz Wypych

Z tego artykułu dowiedziałeś się: 

  • Jak zmieniło się postrzeganie sytuacji w miejscu pracy wśród pracujących Polaków
  • Które grupy zawodowe i wiekowe najbardziej obawiają się utraty zatrudnienia
  • W jakich regionach Polski odnotowano największy wzrost niepewności pracy
  • Jakie są aktualne nastroje dotyczące bezpieczeństwa zatrudnienia według badań CBOS i SW Research
  • Ile osób planuje przebranżowienie w odpowiedzi na rosnące obawy o utratę pracy

na zdjęciu: linia produkcyjna w zakładzie firmy Buskowianka-Zdrój. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Piotr Polak

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo