Nowe przepisy o drewnie energetycznym. Sprawdź, czym palisz w kominku

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Już teraz Straż Miejska sprawdza, czym palimy w piecach. Wkrótce wchodzą szczegółowe przepisy o drewnie, które będzie można wykorzystać w energetyce. Czy wtedy będzie sprawdzać kształt i wymiary drewna do kominka?

Nowe rozporządzenie o OZE 

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii minister w drodze rozporządzenia określa szczegółowe cechy jakościowo-wymiarowe drewna energetycznego, biorąc pod uwagę konieczność optymalnego wykorzystania surowca drzewnego na potrzeby przemysłowe oraz energetyczne. Najważniejszym celem rozporządzenia jest eliminacja zjawiska spalania w energetyce zawodowej drewna, które może zostać wykorzystane przemysłowo w inny, bardziej korzystny gospodarczo sposób. Zakres rozporządzenia jest ograniczony i dotyczy surowca drzewnego zdefiniowanego w ustawie o odnawialnych źródłach energii jako drewno energetyczne. 

Drewno energetyczne określa się jako surowiec drzewny nieprzydatny przemysłowo lub o ograniczonych możliwościach jego wykorzystania w sektorze innym niż energetyczny. Rozporządzenie określi cechy tego surowca w podziale na dwie grupy: drewno okrągłe i surowiec niestanowiący drewna okrągłego. Zgodnie z nowymi regulacjami drewno będzie uznawane za energetyczne tylko wtedy, gdy będzie miało określone wady np. zbyt duża krzywizn, tzw. zgniliznę miękką, brunatnicę obejmującą co połowę lub spełni ściśle określone wymiary.  


Jakie drewno będzie można spalać? Nowe zasady  

Dokładnie wygląda to tak, że średnica dolna ma być mniejsza niż 5 cm bez kory albo 7 cm w korze, bez względu na długość drewna, a średnica górna ma być równa lub większa niż 5 cm bez kory lub 7 cm w korze, dla długości drewna do 3 m. Łatwo się domyślić, że ktoś mógłby wpaść na pomysł by pełnowartościowe drewno „przystosować” tak, by zostało uznane za drewno energetyczne. Dlatego właśnie rozporządzenie nie przewiduje możliwości przetworzenia drewna pełnowartościowego, w szczególności przez zmielenie, zrębkowanie czy poddanie innemu mechanicznemu lub chemicznemu procesowi, w celu jego zaklasyfikowania jako drewno energetyczne, a następnie spalenia.

Co jednak z wymiarami? Już teraz Straż Miejska za pomocą dronów i wizyt w domach kontroluje czym palimy w piecach. Czy teraz będzie linijką mierzyć wymiary drewna zużywanego w kominkach? W rozporządzeniu pomyślano również o tym. Na stronie gov.pl czytamy, że "wbrew doniesieniom medialnym, rozporządzenie nie wprowadza również zakazu dla spalania drewna w indywidualnych gospodarstwach domowych czy kominkach”. Dotyczy to również kotłów na zgazowane drewno. 

Sprawdź swoje drewno do kominka

Nie wiadomo dokładnie, kiedy przepisy zaczną obowiązywać. Mówi się o sierpniu, wrześniu, a nawet październiku. Pewne jest to, że jak przypadku wszystkich takich dokumentów wejście w życie rozporządzenia to trzy miesiące od dnia jego ogłoszenia, które nastąpi niezwłocznie po zakończeniu trwającego procesu notyfikacji technicznej.

Gdyby ktoś był ciekawy, kiedy dokładnie zacznie obowiązywać przepis i czy na pewno drewno do kominka nie podlega szczegółowym regulacjom może śledzić proces legislacyjny wraz z podsumowaniem konsultacji społecznych na stronie Rządowego Centrum Legislacji.  


Fot. Unsplash/Jon Tyson 

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Rozmaitości