Świat pożegnał Franciszka. Gęste tłumy w Rzymie

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
W sobotę 26 kwietnia 2025 roku na placu Świętego Piotra w Watykanie zebrało się około 250 tysięcy wiernych, aby uczestniczyć w mszy pogrzebowej papieża Franciszka. W uroczystości, która była symbolicznym pożegnaniem "papieża pośród ludzi", wzięło udział 160 delegacji oraz kilkudziesięciu światowych liderów. Przy okazji żałoby narodowej w Polsce, premier Donald Tusk przypomniał, że nie ma zakazu ani kar za organizację imprez czy wydarzeń sportowych. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych informacji.

Ponad 250 tys. ludzi żegnało Franciszka 

Mszy pogrzebowej przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re. W poruszającej homilii przypomniał, że Franciszek, inspirowany duchem św. Franciszka z Asyżu, uczynił Kościół miejscem otwartych drzwi. Wspominał również ogromną wrażliwość papieża na sprawy ubogich, migracji i pokoju na świecie.

Na Placu Świętego Piotra unosiły się flagi narodowe, w tym polskie, argentyńskie, indonezyjskie i z Timoru Wschodniego. Wśród wiernych nie zabrakło licznych Polaków, młodzieży uczestniczącej w Jubileuszu Młodzieży Szkolnej oraz krewnych papieża z Piemontu. 


Kondukt żałobny i pochówek w Bazylice Matki Bożej Większej

Po zakończeniu mszy trumna z ciałem papieża została przewieziona papamobile w kondukcie żałobnym do Bazyliki Matki Bożej Większej. Był to wyjątkowy moment — na całej trasie liczącej około sześciu kilometrów dziesiątki tysięcy ludzi oddawały ostatni hołd papieżowi, rzucając kwiaty i bijąc brawo.

W ceremonii złożenia trumny do grobu uczestniczyli polscy kardynałowie Stanisław Ryłko oraz Konrad Krajewski. Grób Franciszka, zgodnie z jego życzeniem wyrażonym w testamencie, jest prosty — z marmuru liguryjskiego, bez ozdób, z jedynie wygrawerowanym napisem "Franciscus”.

Bazylika Matki Bożej Większej była dla Franciszka szczególnym miejscem – odwiedził ją 126 razy podczas swojego pontyfikatu, modląc się przed obrazem Salus Populi Romani.

Żałoba narodowa w Polsce bez ograniczeń

W Polsce w dniu pogrzebu papieża Franciszka obowiązywała żałoba narodowa. Premier Donald Tusk poinformował, że w związku z nią nie wprowadzono żadnych zakazów, nakazów ani restrykcji dla obywateli. Od północy flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztu, a media zobowiązano do stosownego uczczenia pamięci papieża.

Większość imprez kulturalnych odbyła się zgodnie z planem, choć część organizatorów zdecydowała o odwołaniu wydarzeń. Kandydaci w wyborach prezydenckich zawiesili swoje kampanie na czas żałoby. 


Eksplozja w Iranie – 47 rannych 

W dniu pogrzebu papieża świat obiegły również dramatyczne informacje z Iranu. W porcie Szahid Radża'i w mieście Bandar-e Abbas doszło do potężnej eksplozji, w wyniku której co najmniej 47 osób zostało rannych. Wybuch wywołał pożary, a jego przyczyny są nadal ustalane.

Bandar-e Abbas, położone nad strategiczną cieśniną Ormuz, jest jednym z najważniejszych portów Iranu, łączącym Zatokę Perską z Morzem Arabskim.

39. rocznica katastrofy w Czarnobylu 

26 kwietnia przypadła 39. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Ukraina uczciła pamięć bohaterów, którzy poświęcili życie, aby powstrzymać skutki największej katastrofy nuklearnej XX wieku.

Szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, Andrij Danyk, podkreślił, że zagrożenie nuklearne nie minęło, przypominając o rosyjskich atakach na strefę Czarnobyla i okupacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Wciąż istnieje realne ryzyko kolejnej katastrofy w wyniku rosyjskich działań wojennych.

Danyk przypomniał: "Nasza walka trwa. Nasza pamięć żyje. Wieczny honor dla zmarłych. Chwała i wdzięczność żyjącym".   


Fot. Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka/PAP/EPA 

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (24)

Inne tematy w dziale Polityka