na zdjęciu: Rafał Trzaskowski (L) i Karol Nawrocki (P) podczas spotkań wyborczych. fot. Canva/PAP
na zdjęciu: Rafał Trzaskowski (L) i Karol Nawrocki (P) podczas spotkań wyborczych. fot. Canva/PAP

Trzaskowski i Nawrocki jak ogień i woda? Niespodziewane wyniki analizy zbieżności

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 66
W internetowej ankiecie Latarnika Wyborczego Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki udzielili identycznych odpowiedzi na 8 z 20 pytań. Choć politycznie sytuują się po przeciwnych stronach sceny, ich deklaracje pokrywają się aż w 40 proc., m.in. w kwestiach dotyczących migracji, mieszkalnictwa i szczepień.

Latarnik Wyborczy 2025 - analiza zaskakujących zbieżności

Tegoroczny Latarnik Wyborczy, narzędzie opracowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), zestawia poglądy kandydatów z odpowiedziami użytkowników. W aktualnej edycji udział wzięło 12 komitetów – bez Krzysztofa Stanowskiego. Jak podkreślił prezes CEO Jędrzej Witkowski, wszystkie odpowiedzi zostały przekazane bezpośrednio przez sztaby kandydatów.

Zgodność Trzaskowskiego i Nawrockiego obejmuje m.in. przekonanie, że UE powinna ograniczyć wpływ na politykę wewnętrzną Polski, a także poparcie dla budowy mieszkań czynszowych i sprzeciw wobec pełnej dobrowolności szczepień. Obaj twierdzą też, że państwo powinno obniżyć koszt kredytów, nawet kosztem inflacji.


Latarnik 2025: Co różni Nawrockiego i Mentzena

Jeszcze wyraźniejsza zbieżność pojawia się między Karolem Nawrockim a Sławomirem Mentzenem – kandydatem Konfederacji. Pokrywają się w 55 proc. odpowiedzi. Różnią się w podejściu do podatku katastralnego, kosztów kredytów i zakresu polityki mieszkaniowej. Mentzen, w przeciwieństwie do Nawrockiego, nie chce, by państwo angażowało się w budowę mieszkań, nie popiera też obowiązkowych szczepień.

Analiza pokazuje również, że pewne punkty programowe łączą skrajną prawicę i lewicę. Magdalena Biejat, Adrian Zandberg oraz Karol Nawrocki są zgodni m.in. w poparciu dla podatku katastralnego oraz sprzeciwie wobec obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Wspólny punkt dla Lewicy i Marka Jakubiaka to obowiązkowe szczepienia oraz edukacja zdrowotna w szkołach.


Mentzen, Braun i Jakubiak odpowiadali podobnie na większość pytań – z różnicami m.in. w podejściu do szkoleń wojskowych i uznawania wszystkich sędziowskich nominacji.

Największy konsensus panuje w dwóch kwestiach: opodatkowania gigantów cyfrowych (poparcie 10 kandydatów) oraz konieczności odsyłania migrantów przekraczających granice poza przejściami – z wyjątkiem sprzeciwu Lewicy.

Zamieszanie wokół odpowiedzi Nawrockiego

Po publikacji Latarnika w sieci pojawiły się zarzuty dotyczące przypisania Karolowi Nawrockiemu odpowiedzi „nie mam zdania” mimo rzekomo jednoznacznych deklaracji. CEO zaprzeczyło tym zarzutom, wskazując, że odpowiedzi „bez zdania” były celowe i potwierdzone przez sztab.

Latarnik Wyborczy od lat cieszy się popularnością – od 2005 roku skorzystało z niego 15 mln osób, a tylko w ciągu kilku dni nowej edycji – już niemal milion użytkowników.


Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Jak często Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki udzielili identycznych odpowiedzi w Latarniku Wyborczym i w jakich kwestiach byli zgodni
  • Który kandydat ma najwięcej wspólnych odpowiedzi z Karolem Nawrockim – i w czym się różnią
  • W jakich sprawach zbieżne są poglądy przedstawicieli lewicy i prawicy, mimo odmiennych ideologii
  • Jakie kwestie łączą niemal wszystkich kandydatów startujących w wyborach prezydenckich
  • Jak Centrum Edukacji Obywatelskiej tłumaczyło zarzuty dotyczące odpowiedzi Karola Nawrockiego w ankiecie

na zdjęciu: Rafał Trzaskowski (L) i Karol Nawrocki (P) podczas spotkań wyborczych. fot. Canva/PAP

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj66 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (66)

Inne tematy w dziale Polityka