Poseł PiS Dariusz Matecki opuścił areszt śledczy w Radomiu po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 500 tys. zł. Prokuratura zarzuca mu udział w ustawianiu konkursów Funduszu Sprawiedliwości i pranie pieniędzy. Matecki twierdzi, że jego zatrzymanie było zemstą Donalda Tuska, Romana Giertycha i Adama Bodnara, a on sam był „więźniem politycznym”. Poseł pozostaje pod dozorem policji, a śledztwo trwa. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Matecki wyszedł z aresztu. Mówi o „zemście politycznej” i „areszcie wydobywczym”
Poseł PiS Dariusz Matecki, podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, opuścił areszt po wpłaceniu 500 tys. zł poręczenia majątkowego. Prokuratura zarzuca mu udział w ustawianiu konkursów dotacyjnych i wyprowadzaniu publicznych pieniędzy do powiązanych organizacji, a także pranie brudnych pieniędzy i fikcyjne zatrudnienie w Lasach Państwowych.
Matecki twierdzi, że areszt był „zemstą polityczną” Donalda Tuska, Romana Giertycha i Adama Bodnara oraz formą nacisku, by obciążył Zbigniewa Ziobrę. Został objęty dozorem policji i zakazem kontaktów z określonymi osobami.
Prokuratura kontynuuje śledztwo i zapowiada możliwość wniesienia aktu oskarżenia. Sprawa Mateckiego wpisuje się w szersze postępowanie dotyczące nieprawidłowości w dysponowaniu środkami Funduszu Sprawiedliwości w czasach, gdy resortem kierował Ziobro.
Polsko-amerykańska współpraca jądrowa. W poniedziałek podpisanie kluczowej umowy
Kancelaria Premiera zapowiedziała podpisanie umowy pomostowej (EDA) między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Spotkanie premiera Donalda Tuska z sekretarzem ds. energii USA Chrisem Wrightem ma wzmocnić współpracę energetyczną. Elektrownia jądrowa ma powstać w technologii AP1000 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
Branża hutnicza na krawędzi. Rząd zapowiada plan naprawczy
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego przedstawiciele branży hutniczej alarmowali o katastrofalnej kondycji sektora. Ministerstwo Przemysłu pracuje nad planem naprawy, ale przemysłowcy mówią wprost: „To Titanic zmierzający na górę lodową”. Główne problemy to wysokie koszty energii, chińska nadprodukcja i brak unijnego wsparcia.
1000 lat od koronacji Chrobrego. Tusk ogłasza „doktrynę piastowską”
W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie parlamentu z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Prezydent Andrzej Duda mówił o suwerenności i przestrodze przed dominacją silniejszych państw UE. Premier Donald Tusk ogłosił „narodową doktrynę piastowską”, opartą na trzech filarach: silnej armii, gospodarce i pozycji politycznej Polski w Europie. Obchody potrwają do niedzieli.
Romanowski z azylem na Węgrzech stanął na czele prorządowego instytutu
Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości i ścigany w Polsce za nadużycia związane z Funduszem Sprawiedliwości, objął kierownictwo Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. Instytut działa w ramach prorządowego Centrum Praw Podstawowych, bliskiego Viktorowi Orbánowi. Jego misją ma być „obrona wolności i tożsamości narodów” oraz krytyka „eksperymentów” w Polsce.
Zełenski: rosyjski atak z użyciem północnokoreańskiej rakiety, częściowo z USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rakieta balistyczna, która uderzyła w Kijów, pochodziła z Korei Północnej i zawierała komponenty wyprodukowane w USA. W ataku zginęło 12 osób, a 90 zostało rannych. Zełenski apelował o silniejszą presję na Rosję i jej sojuszników.
Ekshumacje w Puźnikach ruszyły. Ukraina mówi o „przełomie w dialogu”
Na Ukrainie rozpoczęły się ekshumacje w Puźnikach, miejscu masakry Polaków dokonanej przez UPA w 1945 roku. Wiceprzewodnicząca parlamentu Ukrainy Ołena Kondratiuk podkreśliła, że to ważny krok dla polsko-ukraińskich relacji. Prace prowadzone są przez fundacje z obu krajów i koordynowane przez polskie i ukraińskie instytucje.
Sondaż CBOS: Hołownia liderem zaufania, Kaczyński – nieufności
Z kwietniowego sondażu CBOS wynika, że największym zaufaniem cieszy się marszałek Sejmu Szymon Hołownia (45 proc.), a największą nieufnością prezes PiS Jarosław Kaczyński (60 proc.). Premierowi Tuskowi ufa 39 proc. badanych, a 45 proc. nie ufa. Rośnie też nieufność wobec Sławomira Mentzena (41 proc.).
Wrocławscy radni za sprzedażą Śląska Wrocław
Rada Miejska Wrocławia jednogłośnie przyjęła uchwałę kierunkową ws. prywatyzacji piłkarskiego Śląska Wrocław. Prezydent Jacek Sutryk powołał zespół do negocjacji z potencjalnymi inwestorami. Do 26 maja inwestorzy mogą zgłaszać chęć udziału w procesie. Część opozycji uważa jednak, że uchwała była zbędna.
na zdjęciu: Poseł PiS Dariusz Matecki (P) opuścił Areszt Śledczy w Radomiu. Obok poseł PiS Mariusz Gosek (L). fot. PAP/Piotr Polak
Red.
Inne tematy w dziale Polityka