PiS wróciło na pozycję lidera w sondażu United Surveys dla wp.pl. Nie to jest jednak największym zaskoczeniem, a skala strat dla Koalicji Obywatelskiej w kwietniu. Partia Donalda Tuska w ciągu kilku tygodni straciła aż 6,3 pkt proc. Zapraszamy na przegląd najważniejszych newsów z 25 kwietnia.
Tąpnięcie notowań KO. Duży spadek poparcia
Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wraca na prowadzenie. Partię Jarosława Kaczyńskiego popiera obecnie 29,6% respondentów, co oznacza wzrost o 0,8 pkt proc. w porównaniu do początku kwietnia. Tymczasem Koalicja Obywatelska zanotowała silny spadek – do 28,6%, czyli aż o 6,3 pkt proc. mniej.
Komentatorzy zauważają, że spadek notowań Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich wpływa również na wyniki KO. - To w końcu faworyt Platformy, a nie całej rządowej koalicji - tłumaczy politolog dr Krzysztof Piekarski.
Pozostałe partie w sondażu: Konfederacja – 13,9% (spadek o 2,5 pkt proc.), Trzecia Droga – 8,1% (wzrost o 1,2 pkt proc.), Lewica – 7,9% (wzrost o 2,9 pkt proc.), Razem – 3,5% (wzrost o 3 pkt proc.). Frekwencja wyborcza wedle prognozy wyniosłaby 56,9%.
Sikorski: Amerykanie zostaną na wschodniej flance NATO
W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił, że Polska liczy na dalszą obecność wojsk USA na wschodniej flance NATO, niezależnie od decyzji Białego Domu. Minister zaznaczył również, że to Rosja eskaluje sytuację i to "Putin przełożył wajchę, nie my".
Sikorski odniósł się do kontrowersji po swoim exposé w Sejmie, podkreślając, że prezydent Andrzej Duda "nieuważnie słuchał” jego wypowiedzi o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Zapytany o przyszłość Europy i Ukrainy, mówił: "Myślę, że do końca dekady będziemy gotowi stawić czoła Putinowi, choć Rosja nie będzie czekać".
Większość Polaków za repolonizacją gospodarki
Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że aż 54,7% respondentów popiera apel premiera Donalda Tuska o repolonizację gospodarki. Szef rządu tłumaczył, że przed nami "koniec ery naiwnej globalizacji".
Tylko 18,6% badanych jest przeciwnych temu pomysłowi, a aż 80% wyborców KO, Trzeciej Drogi i Lewicy uważa repolonizację za właściwy kierunek. Co ciekawe, nawet połowa wyborców PiS i Konfederacji również deklaruje poparcie dla tego postulatu.
Watykan: przygotowania do pogrzebu papieża Franciszka
W Watykanie trwają nadzwyczajne środki bezpieczeństwa przed sobotnim pogrzebem papieża Franciszka. Trumna z ciałem papieża została wystawiona w bazylice św. Piotra, gdzie hołd oddało już ponad 100 tysięcy osób. W ceremonii mają wziąć udział delegacje z ponad 130 krajów, w tym byli prezydenci USA – Donald Trump i Joe Biden.
Wieczorem odbędzie się obrzęd zamknięcia trumny, któremu przewodniczyć będzie kard. Kevin Farrell. Uroczystości zakończą się mszą świętą w kościele św. Stanisława w Rzymie, sprawowaną przez abp. Marka Jędraszewskiego.
Apple przenosi produkcję iPhone’ów
Jak podał "Financial Times", marka Apple planuje w 2026 roku całkowicie przenieść montaż iPhone’ów na rynek amerykański z Chin do Indii. Decyzja jest efektem wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem.
Cła nałożone przez administrację Trumpa sięgają obecnie aż 145% na import z Chin, natomiast cło na import z Indii zostało czasowo zawieszone. Apple już teraz podwoiło moce produkcyjne w Indiach i planuje stamtąd dostarczyć ponad 60 mln telefonów rocznie na rynek USA.
Ławrow pochwalił Trumpa
W rozmowie z CBS rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nazwał prezydenta Trumpa "jedynym przywódcą, który chce zająć się podstawowymi przyczynami wojny na Ukrainie”, wskazując na temat przyjęcia Ukrainy do NATO jako jeden z kluczowych błędów Zachodu.
Ławrow zapewnił, że Rosja gotowa jest do zawarcia umowy z USA, ale "konkretne punkty wymagają dopracowania". Zbagatelizował przy tym krytykę ostatniego bombardowania Kijowa, twierdząc - wbrew faktom - że celem ataku były wyłącznie obiekty wojskowe.
Fot. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar (z lewej) i premier Donald Tusk (z prawej)/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka