Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz odbył się Marsz Żywych z udziałem prezydentów Polski i Izraela. - To demonstracja po pierwsze życia, a po drugie pamięci, ale także dramatycznego wezwania "nigdy więcej": nigdy więcej nienawiści, nigdy więcej szowinizmu, nigdy więcej antysemityzmu - mówił Andrzej Duda. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wiadomości dnia.
Marsz Żywych w Auschwitz - Duda i Herzog wspólnie
W Oświęcimiu odbył się Marsz Żywych 2025, którego uczestnicy przeszli symboliczną trasę „drogi śmierci” z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau. W wydarzeniu uczestniczyli prezydenci Polski i Izraela – Andrzej Duda i Isaac Herzog.
Prezydent Duda podkreślił, że Marsz to „demonstracja życia i pamięci, ale także dramatyczne wezwanie: nigdy więcej nienawiści”. Z kolei prezydent Herzog przypomniał, że „antysemityzm znów podnosi głowę i musimy mówić światu: nigdy więcej”. Obaj przywódcy rozmawiali też o wojnie w Ukrainie i konflikcie na Bliskim Wschodzie. Marsz odbył się w 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz i zakończenia II wojny światowej.
Watykan: tłumy oddały hołd papieżowi Franciszkowi
Watykan poinformował, że od środy rano do czwartkowego przedpołudnia ponad 50 tys. wiernych odwiedziło Bazylikę Świętego Piotra, by oddać hołd zmarłemu papieżowi Franciszkowi.
Wśród nich byli liczni pielgrzymi z Polski, w tym mieszkańcy Krakowa, którzy przypomnieli, że w niedzielę przypada 11. rocznica kanonizacji Jana Pawła II – dokonanej właśnie przez Franciszka. Bazylika pozostaje otwarta do północy, a pogrzeb papieża odbędzie się w sobotę.
Ziobro znów nie stawił się przed komisją ds. Pegasusa
Zbigniew Ziobro po raz szósty nie pojawił się na przesłuchaniu przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Komisja zapowiedziała skierowanie wniosku do sądu o ukaranie byłego ministra sprawiedliwości maksymalną grzywną za niestawiennictwo.
Posłowie, w tym Tomasz Trela (Lewica), mówią także o przymusowym doprowadzeniu Ziobry. Wcześniej, bo 31 stycznia, doszło już do próby zatrzymania polityka, a komisja uznała ją za nieskuteczną, choć Ziobro zjawił się w Sejmie. Następnie sąd odmówił zastosowania 30-dniowego aresztu, o co wnioskowała komisja Sroki.
Gripeny przechwyciły rosyjski samolot nad Bałtykiem
Dwa szwedzkie myśliwce Jas 39 Gripen, stacjonujące w Malborku w ramach NATO, przeprowadziły operację wizualnej identyfikacji rosyjskiego samolotu rozpoznawczego Ił-20 nad Bałtykiem. Incydent miał miejsce na północ od wybrzeża Polski, a rosyjska maszyna nie naruszyła przestrzeni powietrznej RP.
To pierwsza w historii taka operacja zrealizowana przez szwedzkich pilotów z bazy za granicą pod dowództwem NATO. Szwedzkie Gripeny pełnią misję nad Bałtykiem od końca marca 2025 roku.
Ruszyły ekshumacje polskich ofiar zbrodni w Puźnikach
Na zachodzie Ukrainy, w Puźnikach (obwód tarnopolski), rozpoczęto prace ekshumacyjne szczątków polskich ofiar zbrodni UPA z 1945 roku. Są to pierwsze działania tego typu od czasu zniesienia ukraińskiego zakazu poszukiwań i ekshumacji w listopadzie 2024 roku.
W nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku oddział UPA pod dowództwem Petra Chamczuka „Bystrego” wymordował – według źródeł – od 50 do 120 Polaków. Ekshumacjami kieruje Fundacja "Wolność i Demokracja”, a w badaniach uczestniczą m.in. IPN, Pomorski Uniwersytet Medyczny i Fundacja Wołyńskie Starożytności.
Fot. Prezydenci Polski i Izraela: Andrzej Duda i Isaac Herzog na Marszu Żywych w Oświęcimiu/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka