Brzoska kończy misję z pakietem deregulacji. "To nasz narodowy sukces"

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Rafał Brzoska, szef InPostu i zespołu deregulacyjnego przy rządzie, był obecny na posiedzeniu KPRM z premierem Donaldem Tuskiem. Przedsiębiorca pokazał 259 projektów opublikowanych na stronie internetowej. Uważa, że efekt prac jest "narodowym sukcesem", który powinien być wdrażany ponad podziałami politycznymi. Około 61 proc. spośród 197 rozpatrzonych projektów zostało przyjętych do realizacji - poinformował zespół Brzoski.

Zespół deregulacyjny powołany przez premiera Donalda Tuska i kierowany przez prezesa InPostu Rafała Brzoskę kończy 100-dniową misję. Jak poinformowano w czwartek, ponad 61 proc. spośród 197 rozpatrzonych projektów zostało przyjętych do realizacji, a pełny pakiet 120 ustaw deregulacyjnych trafi pod obrady Sejmu po wyborach prezydenckich. To największa od lat inicjatywa uproszczenia prawa w Polsce - obejmuje m.in. cyfryzację, redukcję przepisów, integrację baz danych i zniesienie barier administracyjnych.  


Inicjatywa "SprawdzaMY" - efekty

Jak przekazał w KPRM Rafał Brzoska, na stronie internetowej inicjatywy opublikowano już 259 projektów deregulacyjnych, z czego 197 zostało rozpatrzonych, a ponad 61 proc. przyjęto do realizacji. Brzoska dodał, że jego projekt "SprawdzaMY” zebrał blisko 15 tys. komentarzy i zgłoszeń od obywateli.

Prezes InPostu zaproponował również wdrożenie zasady „one in, two out” – czyli obowiązek usunięcia dwóch starych regulacji w zamian za każdą nową. Jak tłumaczył, to byłby realny dowód na to, że politycy nie tylko mnożą przepisy, ale także je ograniczają.  

- To sukces, który wydaje się być absolutnie wspólnym sukcesem osób dobrej woli, które poświęciły swój czas, swoją energię na coś, co pchnie polską gospodarkę do przodu i niekoniecznie zawsze w każdym obszarze będzie dobre wyłącznie dla biznesu - opisywał Brzoska. - Jesteśmy na finiszu tego sprintu 100-dniowego i ten sprint rzeczywiście jest forsujący - ocenił.  

Tusk: 120 ustaw będzie poddanych pod głosowanie

Premier Donald Tusk zapowiedział, że pakiet 120 ustaw deregulacyjnych zostanie poddany głosowaniu na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich. Jego zdaniem, tylko wtedy możliwe będzie uniknięcie "politycznej wojny” wokół zmian legislacyjnych.

- To największa zmiana ustrojowa od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej - zaznaczył Tusk. Wyjaśnił, że nowe przepisy mają na celu likwidację barier i zmniejszenie obciążeń dla obywateli i przedsiębiorców. Niektóre ustawy będą bardzo złożone, inne po prostu usuną przestarzałe lub zbędne przepisy. Premier zaapelował też o otwartość na propozycje opozycji, podkreślając, że "nie liczy się partyjna pieczątka, tylko sens rozwiązania".

Z kolei Maciej Berek, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów stwierdził, iż w ramach deregulacji w obszarze cyfryzacji zaakceptowano już 15 projektów. Obejmują one m.in. integrację baz danych administracji publicznej, zrównanie ważności dokumentów cyfrowych z papierowymi, a także rozszerzenie funkcji aplikacji mObywatel, m.in. o dostęp do danych medycznych.

Przyjęte propozycje przewidują także cyfryzację sądownictwa (np. prowadzenie ksiąg wieczystych online) oraz wprowadzenie cyfrowych orzeczeń z medycyny pracy.   


Koniec misji Brzoski

Rafał Brzoska z końcem kwietnia kończy misję szefa zespołu ds. deregulacji i wraca do pracy w InPost. Jego rezygnacja - szybsza, niż się spodziewano - wywołała masę spekulacji. Sam Brzoska w wywiadzie dla PAP narzekał m.in. na sposób myślenia elit w Unii Europejskiej. Zarzucił Brukseli, że odgórnie narzuca wiele blokad przedsiębiorcom. - Upada etos pracy. Jeżeli chcemy być Europą, która wygrywa, musimy postawić na ciężką pracę, innowacje i ambicję - wskazał Brzoska.  

Fot. Biznesmen Rafał Brzoska i premier Donald Tusk w KPRM/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Gospodarka