Bezpieczna i elastyczna energetyka oparta na gazie – to główny przekaz płynący z wypowiedzi szefów ORLENU i Polskiej Grupy Energetycznej podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG 2025) w Katowicach. Zdaniem Ireneusza Fąfary i Dariusza Marca, to właśnie gaz - w perspektywie do 2050 roku - ma być kluczowym paliwem stabilizującym polski system energetyczny w czasach transformacji i rosnącego udziału źródeł odnawialnych.
Gaz to surowiec bezpieczeństwa do 2050 roku
W środę podczas sesji inauguracyjnej XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes ORLEN-u Ireneusz Fąfara ogłosił, że koncern zamierza zainwestować 380 miliardów złotych w rozwój polskiej energetyki, skupiając się na bezpieczeństwie i stabilności dostaw. – Droga do bezpiecznej energetyki w Polsce prowadzi przez gaz – oświadczył Fąfara, tłumacząc, że choć docelowo Polska chce odejść od paliw kopalnych, to gaz ma być pomostem do 2050 roku. Spółka rozwija obecnie dwie elektrownie gazowe, które mają ruszyć w 2036 roku, oraz planuje budowę trzech kolejnych.
Prezes ORLEN-u podkreślił również znaczenie współpracy regionalnej, zwłaszcza w obszarze Morza Bałtyckiego. – Kraje bałtyckie odpowiadają za jedną trzecią emisji i zużycia energii w Europie. To tam skupiamy naszą aktywność – wspomniał.
"Świętym Graalem energetyki jest elastyczność"
Dariusz Marzec, prezes PGE, na EKG 2025 zwrócił natomiast uwagę na konieczność dostosowania systemu elektroenergetycznego do nowej rzeczywistości – w której produkcja energii coraz częściej nie pokrywa się z momentem jej zużycia.
Jako przykład podał nowy blok gazowy o mocy 600 MW w elektrowni Dolna Odra, który w ciągu jednego dnia potrafi kilkunastokrotnie zmieniać swoją moc – w zależności od zapotrzebowania systemowego.
– Takie rzeczy tylko w gazie. Potrzebujemy źródeł, które reagują w ciągu minut – zaznaczył Marzec. Dodał, że docelowo podstawą polskiej energetyki ma być energia jądrowa, ale zanim stanie się to realne, to właśnie konwencjonalne źródła gazowe muszą pełnić rolę fundamentu.
Obaj prezesi spółek skarbu państwa wskazali jednak na problemy regulacyjne i finansowe. Gaz – mimo że znacznie mniej emisyjny niż węgiel – nie jest uznawany przez Unię Europejską za „zieloną” inwestycję, co znacząco utrudnia jego finansowanie.
– Mamy konkurencyjny rynek dostaw gazu, mamy infrastrukturę LNG i połączenia z Europą, ale potrzebne są zmiany legislacyjne, które pozwolą ten potencjał wykorzystać – przekonywał Dariusz Marzec.
Zarówno Fąfara, jak i Marzec, są zgodni: gaz nie jest celem, ale środkiem do celu. Ma pełnić rolę stabilizatora – pomostu między energetyką węglową a przyszłym systemem opartym na odnawialnych źródłach energii i atomie. Do tego potrzebna jest jednak rozbudowana infrastruktura, elastyczne moce wytwórcze oraz inteligentne zarządzanie siecią.
EKG 2025 – największe forum energetyczne w regionie
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największe wydarzenie gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej. W jego tegorocznej edycji bierze udział około 17 tysięcy uczestników, 1200 prelegentów oraz liderzy najważniejszych polskich spółek i instytucji publicznych. Tematy energetyczne, w tym transformacja systemu energetycznego i rola gazu jako paliwa przejściowego, znalazły się w planie debat kongresu.
Fot. Prezes ORLEN-u Ireneusz Fąfara na EKG 2025 w Katowicach/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Gospodarka