Żałoba narodowa dzieli celebrytów. Szczepkowska: Duda łamie konstytucję

Redakcja Redakcja Celebryci Obserwuj temat Obserwuj notkę 115
Decyzją Andrzeja Dudy o wprowadzeniu 26 kwietnia żałoby narodowej po zmarłym w poniedziałek papieżu Franciszku wywołała niespodziewaną falę oburzenia wśród polskich gwiazd. Nie brakuje "poważnych" zarzutów wobec prezydenta: "Jest to sprzeczne z konstytucją!" - grzmi aktorka Joanna Szczepkowska.

26 kwietnia, w dzień pogrzebu zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka, w Polsce obowiązywać będzie żałoba narodowa. Jest to decyzja samego Andrzeja Dudy, o której ten poinformował dzień po odejściu głowy Kościoła.

Wieści te natychmiast wywołały niespodziewaną falę oburzenia ze strony polskich gwiazd, które zaczęły zarzucać prezydentowi faworyzowanie katolicyzmu, podczas gdy przecież nie wszyscy Polacy są katolikami. Żałobę narodową zbojkotowali już choćby znana jako “Superniania” Dorota Zawadzka, aktorka teatralna Joanna Szczepkowska czy muzyk rockowy Leszek Biolik.  


"Superniania" zła za żałobę. Bo śmierć papieża nie obchodzi wszystkich

“Superniania” w facebookowym wpisie stwierdziła, że ogłoszenie żałoby narodowej z powodu odejścia papieża jest dla niej absurdalne, ponieważ w założeniu żałoba taka ma dotyczyć wydarzeń wstrząsających całym narodem, a nie jedynie wiernymi (stanowiącymi “zaledwie” 71% populacji).

“Kompletnie, ale to kompletnie nie rozumiem idei ogłoszenia żałoby narodowej z powodu śmierci głowy państwa Watykan. Z tego co się orientuję, żałoba NARODOWA dotyczyć może czegoś, co wstrząsa całym narodem. Dotyczy jakiejś tragedii, dramatu która jest wspólna dla CAŁEGO narodu” – oburzyła się Zawadzka.

Zawadzkiej wtórowała znana aktorka teatralna Joanna Szczepkowska, według której decyzja prezydenta jest jawnym pogwałceniem polskiej konstytucji i bezczelnym narzuceniem Polakom wiary katolickiej. 

Szczepkowska: Konstytucja! 

"Bez względu na to, ile tu stracę sympatii: żałoba narodowa to coś, co wstrząsa całym narodem, tragedia, z którą społeczność się utożsamia jako naród. Nie można narzucać żałoby narodowej z powodu odejścia głowy konkretnego Kościoła, konkretnej religii. Jest to sprzeczne z konstytucją" – stwierdziła aktorka.

Złośliwi mogliby zapytać, czy gwiazdy te równym oburzeniem zareagowały na żałobę narodową w dniach 18-19 stycznia 2019 r. związaną z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza; w końcu przecież nie każdy Polak jest mieszkańcem Gdańska.  


Biolik zatrwożony odwołaniem koncertów i imprez 

Muzyk rockowy Leszek Biolik, były członek zespołu Republika, zauważył natomiast, że decyzja prezydenta zaprowadziła chaos w polskim życiu kulturowym, ponieważ odwołane zostaną rozmaite koncerty i występy teatralne. Artysta twierdzi, że tysiące osób może ponieść straty związane z żałoba.

“Dzięki głupim, małostkowym, politycznym gierkom naszego wybitnego prezydenta cała branża muzyczna poniesie kolosalne straty. Żałoba ma być w sobotę, czyli w dzień, w którym wielu muzyków pracuje. Jeśli dobrze przewiduję, za chwilę zacznie się odwoływanie koncertów, przedstawień teatralnych i innych zaplanowanych na ten dzień imprez, przy których pracują setki, tysiące osób” – napisał rozsierdzony muzyk. 

Spieszymy się z wyjaśnieniami dla Biolika. Imprezy masowe nie będą odwołane z powodu żałoby narodowej 26 kwietnia. - Nie będzie zakazu organizacji imprez masowych podczas żałoby narodowej - zapewniło MSWiA w odpowiedzi Radiu ZET. 

- Najważniejszy nakaz to obniżenie flag państwowych przed urzędami państwowymi do połowy - powiedział Jan Grabiec, szef KPRM. - To jest kwestia wrażliwości, wyczucia poszczególnych organizatorów - stwierdził w odniesieniu do zakazu imprez masowych. Rząd przeniósł na niedzielę 27 kwietnia koncert i pokaz dronów na PGE Narodowym z okazji 1000-lecia Korony Polskiej. 

 

 

Fot. Joanna Szczepkowska/trumna z papieżem Franciszkiem/PAP

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj115 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (115)

Inne tematy w dziale Rozmaitości