Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego były premier Mateusz Morawiecki zaapelował o ograniczenie wydatków na Zielony Ład. Jego zdaniem Unia Europejska nie jest w stanie jednocześnie realizować celów klimatycznych, zwiększać wydatków na obronność i utrzymywać rozbudowany system socjalny. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Morawiecki krytykuje Zielony Ład: UE musi wybrać – klimat, obronność czy dobrobyt
W rozmowie w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego b. premier, wiceprezes PiS ocenił, że Unia potrzebuje zmiany swoich priorytetów. "Niemożliwe jest jednoczesne utrzymanie priorytetu polityki klimatycznej, polityki obronnościowej i innowacyjnego państwa dobrobytu. Musimy zdecydować się na dwa z tych trzech. Ja się już dawno zdecydowałem i w wielu stenogramach z Rady Europejskiej dwa lata temu, cztery lata temu, można było (...) przeczytać moje filipiki na temat tego, że trzeba zmniejszyć wydatki na politykę Zielonego Ładu, bo Unii Europejskiej na to nie stać" - powiedział Morawiecki.
"Co nam po tym, że będziemy trochę bardziej zieloni, jak będziemy martwi. Co nam po tym, że będziemy trochę bardziej zieloni, jak będziemy bezrobotni, bo Chińczycy, Amerykanie pozbawią nas pracy. Tutaj naprawdę nie ma żartów. Jesteśmy w fazie bezpośredniej globalnej walki z potężnymi obszarami gospodarczymi i Europa potrzebuje wstrząsu anafilaktycznego" - przekonywał.
Polityk ocenił również, że Unia Europejska jest "bardzo przeregulowaną strukturą", a podejmowane dotychczas wysiłki deregulacyjne, takie jak np. pakt dla czystego przemysłu (Clean Industrial Deal), są "bardzo mizerne" i "już zostały skrytykowane przez branżowe związki".
Jego zdaniem, istotnym powodem,, dla którego również w Polsce deregulacja stała się "niekończącą opowieścią", jest fakt, że 70 proc. rodzimych regulacji jest konsekwencją implementacji prawa europejskiego. "To właśnie tam (w Brukseli - red.) siedzi cała (grupa) urzędników, czasem lepiej znających się na jakimś biznesie, a czasami - tak sobie" - wskazał.
Sejmowa komisja za opóźnieniem nowych taryf za prąd
Komisja ds. energii przyjęła projekt ustawy przesuwający o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną. Zmiany mają obowiązywać od 1 października 2025 r. i według resortu klimatu pozwolą firmom energetycznym lepiej uwzględnić spadające ceny hurtowe prądu. Ostateczna decyzja w sprawie przedłużenia zamrożonych cen energii (500 zł/MWh) jeszcze nie zapadła.
Komisja Europejska karze Apple i Metę. "To egzekwowanie prawa, nie wojna celna"
Komisja Europejska ukarała Apple i Metę grzywnami w wysokości odpowiednio 500 i 200 mln euro za naruszenie unijnego prawa cyfrowego (DMA). Apple ograniczało możliwość reklamowania aplikacji poza App Store, a Meta nie dawała użytkownikom realnego wyboru w kwestii udostępniania danych. Szefowa komisji IMCO Anna Cavazzini odrzuciła sugestie, jakoby decyzje miały związek z napięciami celnymi między UE a USA. KE zapewnia, że działania wynikają wyłącznie z egzekwowania prawa.
Sikorski rozmawiał z Rubio o Ukrainie, Rosji i granicy z Białorusią
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odbył rozmowę telefoniczną z amerykańskim sekretarzem stanu Marco Rubio. Rozmowa dotyczyła stanu negocjacji pokojowych w sprawie Ukrainy, scenariuszy rozwoju sytuacji oraz możliwości zwiększenia presji na Rosję. Poruszono także temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Sikorski zaznaczył w Sejmie, że utrzymanie jedności Zachodu to obecnie kluczowy cel polskiej polityki zagranicznej.
Londyn: To Ukraina zdecyduje o swojej przyszłości
Brytyjski rząd odniósł się do wypowiedzi wiceprezydenta USA J.D. Vance’a, który zasugerował możliwość wymiany terytoriów między Ukrainą a Rosją. „Ostatecznie to Ukraina musi zdecydować o swojej przyszłości” – przekazał rzecznik premiera Wielkiej Brytanii. Oświadczenie wydano w trakcie międzynarodowych rozmów pokojowych w Londynie, których rangę obniżyło wycofanie się z udziału Marca Rubia i wysłanników Donalda Trumpa.
Tłumy żegnają papieża Franciszka w Watykanie
Ponad 100 tysięcy osób czekało na wejście do bazyliki św. Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi. W związku z ogromnym napływem wiernych Watykan rozważał przedłużenie godzin otwarcia świątyni. Pogrzeb papieża odbędzie się w sobotę o godzinie 10:00.
Trybunał Konstytucyjny: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów nie może być obowiązkowy
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązkowy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów za recydywę w prowadzeniu po alkoholu jest niezgodny z konstytucją. Sędzia Justyn Piskorski podkreślił, że sądy muszą mieć możliwość samodzielnej oceny zasadności kary. To kolejne tego typu orzeczenie – podobną decyzję TK wydał już w czerwcu 2024 roku. Część komentatorów podkreśla jednak, że wyroki wydawane przez skład z udziałem Piskorskiego mogą nie być publikowane w Dzienniku Ustaw z powodu uchwały Sejmu kwestionującej legalność niektórych sędziów TK.
na zdjęciu: XVII Europejski Kongres Gospodarczy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. fot. PAP/Jarek Praszkiewicz
Inne tematy w dziale Polityka