Ping-pong między Dudą a Sikorskim. Szef MSZ skrytykowany za wspieranie Trzaskowskiego

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Andrzej Duda skrytykował w Sejmie wystąpienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Prezydenowi nie podobało się, że jego zdaniem minister wykorzystał hasło z kampanii Rafała Trzaskowskiego "Cała Polska naprzód" w swoim expose. Sikorski uważa, że takie stwierdzenie jest "dobrą motywacją dla wszystkich". Zapraszamy na przegląd wydarzeń z 23 kwietnia.

Prezydent apeluje o zmiany w konstytucji i krytykuje Sikorskiego

Wystąpienie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie wywołało liczne reakcje – także ze strony prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent wyraził żal, że w expose niemal zupełnie pominięto temat kluczowy dla bezpieczeństwa Polski – współpracę ze Stanami Zjednoczonymi.

– Nie ma dziś bezpieczeństwa bez ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślił Duda. – Niestety, w wystąpieniu szefa MSZ o tym nie było praktycznie nic – dodał, przypominając o strategicznej roli USA w kontekście rosyjskiego imperializmu. Wytknął też, że Sikorski użył hasła kampanii kandydata KO w wyborach prezydenckich - "cała Polska naprzód". 

Duda zaapelował do parlamentu, by rozpocząć prace nad jego projektem zmiany konstytucji, zakładającej wpisanie wydatków obronnych na poziomie co najmniej 4 proc. PKB. – Od złożenia projektu minęło już blisko 50 dni. To kwestia fundamentalna dla naszego bezpieczeństwa – zaznaczył prezydent.

Sikorski odpowiedział prezydentowi 

Szef MSZ Radosław Sikorski nie pozostał dłużny. – "Cała Polska naprzód” to dobra motywacja dla wszystkich – odparł, odnosząc się do słów Dudy, który zarzucił mu "partyjny ton” wystąpienia i cytowanie hasła Rafała Trzaskowskiego.

W debacie po expose poseł KO Paweł Kowal tłumaczył, że istotą polityki zagranicznej rządu Donalda Tuska jest to, aby "nie być samemu” – ani wobec wojny w Ukrainie, ani w ramach UE i NATO. – Czas chaosu to moment na strategiczne wybory. Trzeba je podejmować razem z sojusznikami, nie w izolacji – podkreślał.  


Trzęsienie ziemi w Turcji – wstrząsy odczuwalne w Stambule

W środę trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 nawiedziło Stambuł i okolice. Według tureckich służb, epicentrum znajdowało się w rejonie Morza Marmara. Choć nie odnotowano ofiar, mieszkańcy masowo opuścili budynki – pokazują nagrania w mediach społecznościowych.

Kreml o rozejmie: "Jest wiele niuansów”

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że negocjacje ws. zakończenia wojny na Ukrainie powinny toczyć się w ciszy. Zaznaczył, że Rosja rozmawia z USA, ale nie prowadzi dialogu ani z Ukrainą, ani z krajami UE. Jednocześnie Kreml odrzuca pomysł wysyłania europejskich sił pokojowych.

Komisja Europejska uderza w gigantów cyfrowych

Komisja Europejska nałożyła łącznie 700 mln euro kar na Apple i Metę za złamanie przepisów Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Apple ograniczał twórcom aplikacji możliwość reklamowania się poza App Store, a Meta zmuszała użytkowników do wyboru między reklamami a opłatą – bez innych opcji. Kary to efekt przepisów obowiązujących od marca 2024 r., których celem jest zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku UE. 


Europa wzywa Izrael: wpuśćcie pomoc do Gazy

Szefowie dyplomacji Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wezwali Izrael do natychmiastowego odblokowania dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. W ich wspólnym oświadczeniu podkreślono, że „pomoc nie może być narzędziem politycznym”.

ONZ ostrzega, że sytuacja w Gazie pogarsza się do najgorszego poziomu od początku wojny w 2023 roku. 500 tys. osób zostało przesiedlonych, brakuje jedzenia, paliwa i leków. Europejscy liderzy apelują też o natychmiastowe uwolnienie izraelskich zakładników przez Hamas.  

 

Fot. Prezydent Andrzej Duda/szef MSZ Radosław Sikorski/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj50 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (50)

Inne tematy w dziale Polityka