W sondażach aż się pali grunt pod nogami tego kandydata. Spadek jest mocny

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Od początku kwietnia Rafał Trzaskowski stracił poparcie ponad 6 pkt proc. wśród respondentów. Z kolei Karol Nawrocki zyskał ok. 7 pkt proc. w tym okresie i zbliża się na niewielki dystans do sondażowego lidera w walce o prezydenturę.

Na trzy tygodnie przed pierwszą turą wyborów prezydenckich walka o Pałac Prezydencki nabiera tempa. Najnowsze sondaże United Surveys dla Wirtualnej Polski oraz IBRiS dla tygodnika „Polityka” pokazują, że Rafał Trzaskowski wciąż jest liderem wyścigu, ale jego przewaga nad Karolem Nawrockim (popieranym przez PiS) topnieje. Coraz wyraźniej widać też zmiany w poparciu dla pozostałych kandydatów. 


Trzaskowski liderem, ale z wyraźnym spadkiem

Z sondażu United Surveys wynika, że na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 31,7 proc. osób deklarujących udział w wyborach. To oznacza spadek o 1,8 pkt proc. względem badania z 12 kwietnia i aż 6,6 pkt proc. w stosunku do początku miesiąca.

Z kolei badanie IBRiS dla „Polityki” daje Trzaskowskiemu 30,4 proc. poparcia. Oznacza to, że choć pozostaje faworytem, jego notowania regularnie spadają.

Kandydat wspierany przez PiS – Karol Nawrocki – zdobył w badaniu United Surveys 27,6 proc. głosów, co oznacza wzrost o 2,1 pkt proc. względem poprzedniego sondażu. Od początku kwietnia Nawrocki zyskał już 7,5 pkt proc., a to z kolei pokazuje silną mobilizację elektoratu prawicy. Również w badaniu IBRiS jego poparcie rośnie – obecnie to 24,9 proc. ankietowanych.

Mentzen traci, Biejat i Zandberg zyskują

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen zanotował w sondażu WP 11,3 proc. poparcia, co oznacza spadek o 2,1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego pomiaru. W badaniu IBRiS jego wynik to 12,9 proc., ale wciąż notuje on spadki od początku kwietnia.

Na stabilnym poziomie utrzymuje się Szymon Hołownia (7,1–7,3 proc.), natomiast Magdalena Biejat (Lewica) i Adrian Zandberg (Razem) lekko zyskują – odpowiednio 6,4 proc. i 4,4 proc. w sondażu WP oraz 4,3 proc. i 3,3 proc. w badaniu IBRiS.

Pozostali kandydaci, tacy jak Krzysztof Stanowski, Joanna Senyszyn, Marek Jakubiak, Grzegorz Braun, Artur Bartoszewicz i Maciej Maciak, uzyskali poparcie poniżej 2 proc. Najsłabszy wynik – 0,0 proc. – odnotował Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców. 


Druga tura: spadek przewagi Trzaskowskiego

W wariancie drugiej tury Trzaskowski kontra Nawrocki, kandydat KO zdobywa 50,5 proc. głosów, a Nawrocki 40,2 proc. To oznacza spadek przewagi Trzaskowskiego o 5,2 pkt proc. i wzrost poparcia dla Nawrockiego o 2,2 pkt proc.

W scenariuszu z Mentzenem, Trzaskowski wygrywa 52,6 proc. do 42,8 proc., ale przewaga ta również maleje – Mentzen od początku kwietnia zyskał 9,1 pkt proc. Deklarowaną frekwencję na poziomie 56 proc. odnotowano w sondażu WP. Z kolei badanie IBRiS pokazuje, że 43,6 proc. Polaków deklaruje zdecydowany udział, a kolejne 14,6 proc. raczej weźmie udział w wyborach.

Respondenci zostali też zapytani o to, czy liderzy głównych partii powinni przejść na polityczną emeryturę. 57,8 proc. chce odejścia Jarosława Kaczyńskiego, a 66 proc. badanych uważa, że Donald Tusk także powinien odejść z polityki. 

Kolejnym dzwonkiem alarmowym dla Trzaskowskiego są notowania rządu. Obecna koalicja rządząca (KO, Trzecia Droga, Lewica) nie spełnia oczekiwań 57,4 proc. badanych w sondażu dla "Polityki". Tylko 36,4 proc. uważa, że rząd spełnia ich oczekiwania przynajmniej częściowo. 


Fot. Rafał Trzaskowski/Karol Nawrocki/PAP/X

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj72 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (72)

Inne tematy w dziale Polityka