Kardynał Pietro Parolin obok ciała papieża Franciszka podczas obrzędu potwierdzenia śmierci papieża w Kaplicy św. Marty w Watykanie.
Kardynał Pietro Parolin obok ciała papieża Franciszka podczas obrzędu potwierdzenia śmierci papieża w Kaplicy św. Marty w Watykanie.

Polska zmienia plany po śmierci papieża. Żałoba narodowa nad Wisłą

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
W sobotę 26 kwietnia, w dniu pogrzebu papieża Franciszka, w Polsce obowiązywać będzie żałoba narodowa – zdecydował prezydent Andrzej Duda. W związku z tym uroczystości z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie zostaną przesunięte na piątek.

Informację przekazał we wtorek Wojciech Kolarski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Jak zaznaczył, formalne ogłoszenie żałoby wymaga kontrasygnaty premiera Donalda Tuska – dokument w tej sprawie ma zostać niezwłocznie przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Pogrzeb papieża z udziałem pary prezydenckiej

– Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wezmą udział w pogrzebie Ojca Świętego Franciszka – poinformował Kolarski.

Watykańskie uroczystości żałobne zgromadzą światowych przywódców i wiernych z całego świata. Śmierć papieża, który przewodził Kościołowi katolickiemu od 2013 roku, wywołała poruszenie również w Polsce, gdzie jego pontyfikat był uważnie śledzony i komentowany.

Obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego przesunięte

Decyzja prezydenta o ogłoszeniu dnia żałoby pociągnęła za sobą zmiany w państwowym kalendarzu. Planowane wcześniej na sobotę uroczystości z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie – w tym zgromadzenie posłów i senatorów – zostały przesunięte na piątek, 25 kwietnia.


– Prezydent zmienia swój kalendarz, by w piątek być w Gnieźnie razem z władzami Rzeczypospolitej, przedstawicielami Kościoła, stowarzyszeń i wszystkich, którzy tam przybędą – poinformował Kolarski.

To właśnie z inicjatywy prezydenta doszło do organizacji tych obchodów – już w ubiegłym roku Andrzej Duda apelował do marszałka Sejmu o zwołanie Zgromadzenia Narodowego z okazji okrągłej rocznicy koronacji pierwszego króla Polski.

Reakcje międzynarodowe: siedem dni żałoby w Argentynie

W związku ze śmiercią papieża żałobę ogłosiły również inne kraje. W Argentynie, skąd pochodził Franciszek, obowiązywać będzie aż siedem dni żałoby narodowej. W Hiszpanii rząd zapowiedział trzydniową żałobę, a w Portugalii – jeden dzień. Rząd Włoch ogłosił pięciodniową żałobę. Episkopaty tych państw wezwały wiernych do modlitwy. 

Papież Franciszek zmarł w Watykanie 21 kwietnia 2025 roku. Był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej, a jego pontyfikat – rozpoczęty w 2013 roku – miał ogromny wpływ na globalny Kościół katolicki, także w Polsce.

red. 
Fot: Kardynał Pietro Parolin obok ciała papieża Franciszka podczas obrzędu potwierdzenia śmierci papieża w Kaplicy św. Marty w Watykanie/ PAP/EPA

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (22)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo