Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem. Sojusznik Polski zareagował

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
Resort obrony Wielkiej Brytanii potwierdził w dzisiejszym komunikacie, że w ostatnich dniach dwukrotnie poderwał myśliwce w rejonie Morza Bałtyckiego, aby przechwycić samolot rosyjskich sił zbrojnych. W artykule podsumowujemy najważniejsze wydarzenia dnia.

Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem. Incydenty zdarzają się coraz częściej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o dwóch poważnych incydentach powietrznych w rejonie Morza Bałtyckiego. We wtorek brytyjskie myśliwce Typhoon przechwyciły rosyjski samolot wywiadowczy Ił-20M, a dwa dni później zareagowały na niezidentyfikowaną maszynę opuszczającą przestrzeń powietrzną Kaliningradu.

Podsekretarz stanu ds. sił zbrojnych Luke Pollard podkreślił, że rosnąca agresja ze strony Rosji wymaga czujności NATO. Wymienił też znaczenie współpracy z nowym członkiem Sojuszu – Szwecją – w zakresie obrony przestrzeni powietrznej. 


Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym 

W okolicach wsi Kopytkowo (woj. podlaskie) wybuchł pożar trzcinowisk, z którym walczyło 24 zastępy straży pożarnej. Do akcji włączono śmigłowiec, samolot gaśniczy oraz specjalistyczny pojazd terenowy Sherp. Sytuację dodatkowo utrudniała susza, a przyczyna pożaru pozostaje nieznana.

To kolejny pożar w regionie tej wiosny – trzy tygodnie wcześniej spłonęło tam blisko 90 hektarów. Służby przestrzegają przed wzrostem zagrożenia pożarowego na terenach bagiennych i leśnych.

Trzaskowski i Nawrocki z największym wsparciem od donatorów

Wśród kandydatów na prezydenta największe wpłaty zgromadzili Rafał Trzaskowski (KO) i Karol Nawrocki (popierany przez PiS). Obaj otrzymali maksymalne możliwe darowizny (69 990 zł) od znanych biznesmenów i polityków. Na liście wpłacających znaleźli się m.in. Marcin Iwiński i Adam Kiciński z CD Projektu, Andrzej Furman z Aflofarmu a z drugiej strony kandydata opozycji wsparli finansowo Mateusz Morawiecki, Grzegorz Bierecki i Daniel Obajtek.

Znaczące wpłaty odnotowano także w komitecie Sławomira Mentzena z Konfederacji. Kampanie Szymona Hołowni, Adriana Zandberga i Magdaleny Biejat otrzymały wyraźnie mniejsze wsparcie finansowe, przy czym np. kampania Biejat zebrała zaledwie 62 tys. zł.

Zgodnie z prawem, darowizn mogą dokonywać wyłącznie obywatele Polski zamieszkali w kraju, a każda wpłata powyżej 4666 zł musi być publicznie zarejestrowana. 


DHL wstrzymuje dostawy do USA. Efekt ceł Trumpa

DHL Express ogłosił wstrzymanie przesyłek o wartości powyżej 800 dolarów do Stanów Zjednoczonych. Firma tłumaczy decyzję wydłużeniem procedur celnych po wprowadzeniu nowych taryf przez administrację Donalda Trumpa. Na razie przesyłki firmowe będą kontynuowane, choć z możliwymi opóźnieniami.

Biały Dom zamierza też usunąć tzw. wyjątek de minimis, który pozwalał na bezcłowe wysyłanie paczek z Chin i Hongkongu. W odpowiedzi poczta Hongkongu zawiesiła wysyłkę paczek do USA. To kolejny etap wojny handlowej, która może dotknąć globalny e-handel.

Zełenski: Rosja łamie rozejm. Drony i ostrzały

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że mimo deklarowanego przez Putina 30-godzinnego rozejmu wielkanocnego, Rosjanie nasilili ataki. Od godz. 10 w niedzielę liczba ostrzałów i użyć dronów FPV znacznie wzrosła, a na froncie wschodnim doszło do co najmniej 26 szturmów.

Zełenski zasugerował, że Putin albo nie kontroluje swojej armii, albo celowo łamie ustalenia, wykorzystując rozejm wyłącznie jako narzędzie propagandowe. Wezwał społeczność międzynarodową do presji dyplomatycznej i podkreślił, że Ukraina zachowuje symetryczne podejście do działań przeciwnika.   


Fot. Eurofighter Typhoon/Wikipedia

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj74 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (74)

Inne tematy w dziale Polityka