Dziś obchodzimy 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Stolica uczciła pamięć syrenami. W wyniku pacyfikacji zrywu przez Niemców zginęło kilkuset członków Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Łącznie wymordowano ok. 12 tys. Żydów. Zapraszamy na przegląd wydarzeń z 19 kwietnia.
Warszawa pamięta o bohaterach z getta
W samo południe w Warszawie rozbrzmiały syreny alarmowe. W ten sposób uczczono 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim z 19 kwietnia 1943 roku. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski przypomniał słowa Marka Edelmana: "Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”. Mówił też, że walka powstańców była walką o ludzką godność.
Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wezwał do oddania hołdu tym, którzy "stanęli do nierównej walki i zapłacili najwyższą cenę”. Senat RP i Muzeum Auschwitz również przypomniały o bohaterach tamtego zrywu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło uwagę na społeczną akcję „Żonkile”, organizowaną co roku przez Muzeum POLIN.
Wielka Sobota: nadzieja i cisza. Duchowni z życzeniami
Metropolita warszawski abp Adrian Galbas oraz nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi złożyli Polakom życzenia wielkanocne. - Chwalmy Pana, dlatego że zmartwychwstał - powiedział abp Galbas, dodając, że "nie ma takiego Wielkiego Piątku, po którym by nie było Wielkanocy”.
Nuncjusz Filipazzi przypomniał z kolei słowa "Surrexit Christus spes mea" – "Zmartwychwstał Chrystus, Pan mój i nadzieja". Stwierdził, że zmartwychwstanie jest źródłem nadziei, nawet w najtrudniejszych momentach życia.
W Wielką Sobotę katolicy trwają przy Grobie Pańskim, przygotowując się do Wigilii Paschalnej. Odbywa się też tradycyjne święcenie pokarmów, a po zmroku w kościołach rozpoczyna się liturgia Zmartwychwstania Pańskiego – najważniejsza w roku.
Ulewy na Podkarpaciu. 150 budynków pod wodą
W gminie Pawłosiów (pow. jarosławski) po piątkowej ulewie zalanych zostało około 150 budynków. Nikt nie ucierpiał, ale szkody są poważne. Strażacy OSP i żołnierze WOT pomagają mieszkańcom usuwać skutki zalania – trwa sprzątanie błota i szlamu.
Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul zapowiedziała możliwość uzyskania zasiłku celowego do 8 tys. zł. Gminy będą musiały najpierw oszacować straty i złożyć wnioski do wojewody. – Zrobimy wszystko, by pomoc trafiła jak najszybciej – zapewniła.
Pomoc żywnościową dla służb zadeklarowały Koła Gospodyń Wiejskich z Głogowa Małopolskiego i Kańczugi, które przygotują 150 litrów zupy.
Fatalna sytuacja w Strefie Gazy
W ciągu ostatnich 48 godzin w izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło ponad 90 osób – poinformowały lokalne władze, cytowane przez agencję AP. Wśród ofiar są kobiety i dzieci, niektóre z nich znajdowały się w strefach humanitarnych.
Od wznowienia walk 18 marca zginęło ponad 1,6 tys. osób, a od początku wojny – ponad 51 tys. Ministerstwo zdrowia ostrzega, że z powodu zamkniętych przejść granicznych 200 tys. chorych może nie otrzymać pomocy medycznej.
ONZ informuje, że z powodu ofensywy przesiedlonych zostało już ok. 500 tys. osób z ogólnej liczby 2,1 mln mieszkańców. Izrael deklaruje, że celem operacji jest Hamas, który nie zgodził się na przedłużenie rozejmu.
Były reprezentant Chorwacji nie żyje. Tragiczne wieści
W piątek wieczorem w Karlovacu w Chorwacji zginął 39-letni były piłkarz reprezentacji Nikola Pokrivac. W wypadku, w którym brały udział cztery auta, zginęła także druga osoba, a kilku pasażerów, w tym koledzy z klubu NK Vojnic, trafiło do szpitala – dwóch z nich jest w stanie krytycznym.
Pokrivac zagrał m.in. w Dinamie Zagrzeb, AS Monaco i RB Salzburg. W latach 2008–2010 rozegrał 15 meczów w reprezentacji, a w Euro 2008 wystąpił przeciwko Polsce. Po zakończeniu kariery, wymuszonej przez trzykrotną walkę z rakiem, wrócił do gry w niższych ligach.
Fot. Reżyser Agnieszka Holland z córką, Katarzyną Adamik podczas uroczystości z okazji 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka