Premier Donald Tusk opublikował wielkanocne życzenia, w których zaapelował do Polaków, by podczas świątecznych spotkań rodzinnych powstrzymali się od rozmów o polityce. W krótkim nagraniu wideo opublikowanym w sobotę rano na platformie X (dawniej Twitter) podkreślił, że Wielkanoc to czas nadziei, dobra i rodzinnych relacji. Życzenia wszystkim wyborcom złożył również Jarosław Kaczyński. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń dnia.
Tusk: W święta nie rozmawiajmy o polityce
Premier Donald Tusk opublikował w sobotę rano na platformie X (dawniej Twitter) nagranie z okazji świąt wielkanocnych. Zaapelował w nim do Polaków o chwilę wytchnienia od sporów politycznych. - Święta wielkanocne to czas nadziei, dobroci, miłości i wiary. Spróbujmy w te dni nie rozmawiać o polityce - powiedział.
- Przy rodzinnym stole nieważne, kto ma rację. Ważne są relacje - dodał premier, zachęcając do wspólnego świętowania, dzielenia się święconką i umiarkowania w jedzeniu. - Żurek, biała kiełbasa, mazurek, jajka – tak, ale nie przesadźmy - zażartował. Premier podkreślił, że dobra atmosfera świąt może towarzyszyć nam także na co dzień. – Bo to naprawdę jest możliwe. Będzie dobrze! – zakończył życzenia.
- Wszystkie co dobre od życia. (...) Nad Polską ciemnę chmury, mamy trudny czas. Życzę każdemu, by czas ten się skończył. To będzie dobre dla naszego narodu. Te święta mogą być momentem zapowiedzi, że pewien niedobry okres w naszym życiu społecznym się kończy - mówi Jarosław Kaczyński.
Bloomberg: USA gotowe uznać Krym za rosyjski
Agencja Bloomberg podała, że administracja USA rozważa uznanie kontroli Rosji nad Krymem w ramach szerszego porozumienia pokojowego z Ukrainą. Doniesienia te pochodzą od anonimowych źródeł i nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Biały Dom ani Departament Stanu.
Według Bloomberga, taki ruch miałby służyć osiągnięciu zawieszenia broni, a częścią planu miałoby być też zamrożenie konfliktu, złagodzenie sankcji wobec Rosji oraz rezygnacja z przyjęcia Ukrainy do NATO.
Uznanie Krymu za rosyjski byłoby ogromnym sukcesem dyplomatycznym Władimira Putina i jednocześnie ciosem dla integralności terytorialnej Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski wielokrotnie deklarował, że nie zgodzi się na oddanie półwyspu.
UE coraz bliżej akcyzy na e-papierosy
Źródła unijne przekazały PAP, że zdecydowana większość państw członkowskich opowiada się za ujednoliceniem przepisów dotyczących opodatkowania nowatorskich wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Chodzi m.in. o e-papierosy, podgrzewacze, saszetki nikotynowe i inne nowoczesne produkty, które dotąd nie zawsze podlegały opodatkowaniu.
Debata została zainicjowana przez Polskę w ramach jej przewodnictwa w Radzie UE. Nasz kraj już znowelizował ustawę o akcyzie, obejmując nią m.in. wielorazowe e-papierosy, podgrzewacze oraz ich komponenty.
Obecnie Komisja Europejska nie planuje zmian w akcyzie na ten rok, ale sygnał wysłany przez państwa członkowskie może skłonić ją do działania. Propozycje dotyczące tradycyjnych papierosów - w tym ewentualnego podniesienia minimalnej akcyzy w UE - na razie nie są przedmiotem unijnej agendy, choć niektóre kraje naciskają, by ten temat wrócił na stół.
Liczba ofiar pożaru łodzi w Kongu rośnie
Tragiczne doniesienia napłynęły z Demokratycznej Republiki Konga. Agencja AP poinformowała, że liczba ofiar śmiertelnych pożaru drewnianej łodzi na rzece Kongo wzrosła do co najmniej 148. Ponad 100 osób nadal uznaje się za zaginione.
Do wypadku doszło we wtorek w pobliżu stolicy kraju, Kinszasy. Na pokładzie znajdowało się ok. 500 osób. Według relacji pasażerów ogień wybuchł, gdy jedna z kobiet gotowała posiłek na otwartym ogniu.
Senator Jean-Paul Boketsu Bofili poinformował, że wielu ocalałych cierpi z powodu poważnych poparzeń i nie otrzymuje odpowiedniej pomocy. - Nasza wspaniała rzeka Kongo i jeziora stały się wielkimi cmentarzami dla Kongijczyków - powiedział polityk.
Fot. Premier Donald Tusk/screen
Red.
Inne tematy w dziale Polityka